Yeni Renault Clio… Dolu Dolu Küçük Dev…

Cenevre Fuarında tanışmıştık yeni Renault Clio ile. Ama direksiyonuna geçen ay Lizbon’da oturduk. Kalabalık bir gazeteci grubu ile gittiğimiz bu test sürüşünde Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş ile Oyak Renault Yönetim kurulu üyeleri ve Başkan da bizlerle beraberdiler. Yeni Clio Bursa Renault Mais Fabrikasında üretiliyor. Ve… Belli ki grup bu aracı çok önemsiyor.

Renault Clio

Portekiz Lizbon’dayız. Yeni Clio’nun ilk kullanımını gerçekleştireceğiz. Aracın içine oturduğum andan itibaren, şu soru takıldı kafama: Bu sınıf bir araç için bu kadar teknolojiye ne gerek var? Sonra aracı incelerken düşünüyorum. Rakip markaların çoğu da aynı sınıf otomobillerine aynı teknolojileri koymadılar mı?
Evet. Koydular. Otomobiller Otonom sürüşe bir adım daha yaklaşıyorlar da ondan. Işte neden bu.

Peki ben niye bu konuda tedirginim.

Çünkü Türkiye’deki sürücülerin çoğunun teknolojiye yaklaşımları geliyor gözümün önüne. Henüz daha start-stop’u kabullenememişken, araç takip mesafesi, şerit takip, gibi üst teknolojileri nasıl kullanacaklar. Oysa bilseler ki bunun sürücüye ne büyük kolaylıklar sağladığını. Bunu anlayabilmeleri için markaların, “Hafta sonu gel test sürüşü yap” kampanyalarının, sadece satış odaklı değil, bu teknolojilerin eğitimini de vermek olmalı diye düşünüyorum.

İşte o zaman, sınıfı nedeniyle küçük, ama dinamik sürüş becerisi, yol tutuşu ve tasarımdan üretime kadar kalitesi ile bugüne kadar sunulan en iyi Clio olarak öne çıkan, Yeni nesil Clio’nun, daha modern ve atletik görünümü ile 30 yıldır modeli başarıya taşıyan DNA’sını koruyan ama içinde yepyeni teknolojileri barındıran, bu dev otomobilin, teknolojik değerini anlayacaklardır diye düşünüyorum.
Araçta, daha modern ve dinamik bir dış tasarım göze çarparken, Valencia Turuncu ve Seladon Mavi Yeni Clio’nun lansman renkleri. Otomobil endüstrisinde ilk defa Valencia turuncu renginde kullanılan turuncu cila bazlı özel işlem, Yeni Clio’nun dinamizmini açığa çıkarıyor ve modele derinlik ile birlikte benzersiz bir parlaklık kazandırıyor. Yeni Clio’da 11 farklı renk seçeneği ve 3 dış kişiselleştirme paketi (kırmızı, turuncu ve siyah) sunuluyor.

Renault Clio 2

Yeni Clio ile tam bir devrim gerçekleşmiş. Bir önceki nesil modele kıyasla 12 milimetre daha kısa olmasına rağmen yolculara daha geniş iç hacim sunuyor. 391 litre bagaj hacmi ve toplam 26 litre iç istifleme hacmi ile segmentinde iddialı.
En iyi kabin içi deneyimi için Yeni Clio, sürücülere daha yüksek bir sürüş keyfi ve konfor sunan “Akıllı Kabin-Smart Cockpit” konseptinin kilit unsuru olan 9,3 inçlik multimedya ekran, Renault’nun sunduğu en büyük ekran olma özelliğine sahip. Yüksek kaliteli malzemeler kullanılan iç mekandaki dikey tablet, kabin içinin modernizmini artırıyor ve ekran okunabilirliğini kolaylaştırıyor. Üst segmentlerde (Megane, Talisman, Espace vb.) mevcut olan MULTI-SENSE ilk defa Clio’da sunuluyor. MULTISENSE’de 3 mod bulunuyor: Eco, Sport, Mysense. Ayrıca ilk defa bir önceki nesilde bulunan premium BOSE müzik sistemi de tamamen yenilenmiş bir versiyonla ve eskisinden daha zengin bir ses deneyimini kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Renault Grubu, internet bağlantısı ve ilgili hizmetleri tüm modellerinde kullanma stratejisine uygun adımları atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Yeni Clio, Renault EASY CONNECT sisteminin geliştirilmiş bir versiyonunu sunuyor. Sistem, My Renault uygulamasıyla çalışan Yeni Renault EASY LINK multimedya sistemine sahip.
Iç tasarım grubu, yüksek kaliteli malzemeler, gösterge panelinin yumuşak kaplaması, kapı panelleri ve orta konsol çerçevesi ve özenle seçilmiş malzemeler ile iç mekan, kalite algısı açısından boyut değiştirmiş.

Renault Clio 3

Yeni Clio’nun koltukları üst segment özelliklerine sahip. Daha geniş ve yolcuyu kavrayan koltuklar, seyahat edenlerin oturma pozisyonunu destekliyor. Koltukların yarı yumuşak kaplamalarının boşluklu yapısı, arkadaki yolcular için diz mesafesini önemli ölçüde artırırken, virgül şeklindeki daha ince koltuk başları ise sürücünün arkayı görmesini kolaylaştırıyor. Koltuklar da iç mekandaki yüksek kalite algısına katkıda bulunuyor.
Orta konsol, kapı panelleri, direksiyon ve kol dayama gibi ayrıntılar için sunulan kişiselleştirme paketleri ile herkes Yeni Clio’sunu kendi yaratabiliyor. Gösterge paneli üzerindeki havalandırma çizgisine ait inovatif renk, kişiselleştirme tercihi ile sunulan 8 ambiyans seçeneği sayesinde iç mekan, tamamen kişisel tercihe göre düzenlenebiliyor. Ortam aydınlatma için ise 8 renk seçeneği mevcut.

Tamamen yeniden tasarlanan gösterge paneli, kalite açısından göz dolduruyor.Dalga şeklindeki form, merkezi ve yan havalandırma deliklerinin yatay tasarımı, kabin içi genişlik algısını artırıyor. Ekranın alt kısmında, “piyano” düğmeler ve sürücünün kullanım kolaylığı için doğrudan erişimli klima kumandaları gibi özellikler ergonomiyi arttırıyor.
Geleneksel analog kadranların yerine ilk kez dijital bir ekran ile sunulmuş. Üst modellerden alınan teknoloji ile 7 ila 10 inç (lansmandan kısa bir süre sonra sunulacak) büyüklüğündeki TFT ekran, sürüş deneyimini kişiselleştirme imkanı sunuyor. 10 inçlik versiyonda, ekran üzerinde GPS navigasyon da yer alıyor. 9,3 ve 10 inçlik iki ekranı ile Yeni Clio, sınıfının en büyük ekranlarını sunuyor. Tasarımında Espace modelinden esinlenilen hafif eğimli dikey tablet, gösterge paneline genişlik hissi veriyor, kabin içinin modernizmini artırıyor ve ekran okunabilirliğini kolaylaştırıyor. Ekran, internet yeni multimedya sistemi EASY LINK, navigasyon, “bilgi-eğlence” sisteminin yanı sıra MULTI-SENSE ayarları gibi son derece kullanıcı dostu bir içeriğe sahip.

Önceki modele kıyasla daha kompakt bir hava yastığı kullanılarak, direksiyona daha şık ve rafine bir tarz kazandırıldı. Daralan direksiyon, sürücünün gösterge tablosunu görmesini kolaylaştırıyor. Sürüş keyfini iyileştirmek için dişli oranının 15,2’den 14,4’e indirilmesi sayesinde, daha hassas ve kolay yönlendirilmesi sağlanarak sürücünün direksiyon hakimiyeti artırılmış. Daha sert ön takım kullanılması ile yol kararlılığı iyileştirilirken, dönüş çapının 10,8 m’den 10,5 m’ye düşürülmesi ise şehir içi manevra kabiliyetini artırıyor.clio
Yeni Clio’da 360° kamera, bisikletli ve yaya algılama özellikli aktif acil fren destek sistemi gibi Renault ürün gamında ilk kez kullanılan Sürüşe Yardımcı Destek Sistemleri (ADAS) yer alıyor. En dikkat çekici özellik olan Trafik ve Otoyol Destek Sistemi, şehir otomobilleri için benzersiz bir özellik olarak öne çıkıyor. Bu gelişmiş sürüş destek sistemi, otonom araçlara geçişin ilk adımını oluşturuyor.
Bagaj tasarımına gelince, mümkün olan en kübik forma sahip olarak şekillendirilmiş. BOSE premium ses sisteminin mükemmel biçimde entegre edilmesi ile bagaj hacmi 391 litreye ulaşırken, iç saklama hacmi 26 litre artırılarak segmentinde yüksek seviyeye ulaşıyor.

Sürüşü kolaylaştırmak, güvenliği artırmak ve yolculukları daha rahat hale getirmek için, segmentinin eksiksiz sürüş destek sistemleri sunuyor. Bu sistemler üç başlıkta toplanıyor: Sürüş, Park ve Güvenlik. Yeni Clio’da 360° kamera, bisikletli ve yaya algılama özellikli aktif acil fren destek sistemi gibi Renault ürün gamında ilk olan yeni özellikler yer alıyor.
En dikkat çekici özellik olan Trafik ve Otoyol Destek Sistemi, otonom araçlara geçişin ilk adımını oluşturuyor. Hız Sabitleyici ve Sınırlayıcı Adaptif Cruise Control sistemi, Şeritten Ayrılma İkazı ve Şerit Takip Sistemi sürüşe ait destek özelliklerin başında yer alıyor. Renault ürün gamındaki çok sayıda araçta mevcut olan kör nokta uyarı sistemi, Yeni Clio ile birlikte daha da yüksek bir performansa sahip hale getirilmiş. Basit sensörlerin yerine radarların kullanılması sayesinde sistem, sürücünün görüş alanının dışında kalan araçların mesafe ve hızlarını daha iyi yorumluyor.
Aktif Acil Fren Destek Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Hız Uyarısı ile Trafik Levhası Tanıma ayrıca üst segmentlerde kullanılan Şeritten Ayrılma İkazı ve Şerit Takip Sistemi gibi sahip olduğu güvenlik özellikleriyle sürüşü daha da kolaylaştırıyor.
Yeni Clio’nun motor seçenekleri arasına yeni 1.0 SCe, 1.0 TCe ve 1.3 TCe benzinli motorlar da eklenmiş. Yenilenen Clio, beş benzinli ve iki dizel olmak üzere zengin bir motor seçeneği ile sunuluyor. (Benzinli manuel 1.0 SCe 65 bg ve 75 bg, Turbo 1.0 TCe 100 bg / Benzinli otomatik Turbo 1.0 TCe X-Tronic 100 bg ve Turbo 1.3 TCe EDC 130 bg / Dizel manuel: 1.5 dCi 85 bg ve 1.5 dCi 115 bg). Bu motorlar, yürürlükteki en güncel standartlara uygun ve pazardaki en iyi tüketim ve emisyon seviyesine sahip.
Renault Grubu, aynı zamanda 2020 yılından itibaren ilk defa E-TECH adını verdiği hibrid motorunu pazara sunacak.

Gelelim test sürüşü sırasında kullandığım benim Yeni Clio gözdeme. Renault Sport, R.S. Line imzasını mevcut GT-Line versiyonunun yerine geçecek olan Yeni Clio R.S. Line’a taşımış. Sportif görünümlü özel seriler arasında öncü olan GT-Line, 2010’dan bu yana tüm pazarlarda Renault Sport ürün gamının stratejisini başarılı bir şekilde destekledi. Daha gelişmiş ve zengin içeriği ile R.S. Line, basit bir isim değişikliğinin ötesine geçiyor.
Daha sportif iç ve dış tasarıma sahip R.S. Line, dinamik bir tasarım ile farklılaşmak isteyen müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanmış. Bu işi de başarı ile yürütüyor. Ben kullanırken çok keyif aldım. Bir ara tatil beldesine sürüş yaptığımız için, bomboş olan ve sürat kısıtlaması olmayan otoyolda, 210km sürate çıktım. Otomobil son derece, çabuk hızlanıyor. Son derece stabil. Virajlarda, direksiyon hakimiyeti kolay. Yeni dişli oranları ile daha az tur. Veee… Kısa fren mesafesine sahip.

MOTOR SEÇENEKLERİ

BENZİNLİLER
1.0 SCe 65 ve 75 : Ekonomik bir şehir içi otomobili arayan müşteriler için, 1.0 SCe (3 silindir atmosferik) ideal tercih. 5 ileri manuel vites kutusu ve 65 – 75 bg güç ile (95 Nm tork), son derece yumuşak bir şehir içi sürüş konforu sunuyor.
1.0 TCe 100 : Renault ürün gamına yeni eklenen 1.0 TCe (3 silindirli turbo kompresör) İttifak sinerjisinin en yeni motoru. Elektrik kumandalı boşaltma subabı (blow off) ile bir turbo kompresör, silindir kapağına entegre edilmiş egzoz manifoldu, dağıtım sistemindeki çift hidrolik değişken ve özel çelik silindir kaplama (Bore Spray Coating) gibi en yeni teknolojiler ile sunuluyor. 100 bg ve 160 NM ile bu yeni nesil motor, kendisinden önceki TCe 90 versiyona kıyasla 10 bg ve 20 Nm daha güçlü olmakla birlikte CO2 emisyonu daha düşük. Ayrıca, düşük devirlerden itibaren daha canlı kalkışa destek olan tork artışı ile en üst seviyede sürüş keyfi sunuyor.
5 vitesli manuel vites kutusu ile birlikte sunuluyor. Ayrıca, daha sonra en yeni nesil X-TRONIC otomatik vites kutusuna sahip versiyon da pazara sunulacak. LPG versiyonuyla da olacak.
1.3 TCe 130 bg FAP: Captur, Megane, Scenic ve Kadjar modelleri ile kendini kanıtlamasının ardından bu kez Yeni Clio ile birlikte. 130 bg ve 240 Nm tork ile ve 7 vitesli çift kavramalı EDC otomatik vites kutusuna sahip bu motor, Yeni Clio motor ürün gamında 1.2 benzinlinin yerini alacak. Yeni Clio’nun tüm dinamik özelliklerini barındıran bu en yeni nesil motor, her koşulda heyecan verici bir sürüş deneyimi sağlıyor.

DİZELLER

1.5 Blue dCi 85 bg ve 115 bg: Uzun mesafe kullanımlar ve filo şirketleri için adapte edilmiş 1.5 Blue dCi dizel motor sistemini sunuyor. Bu motor, nitrojen oksitler (NOx) için en verimli olacak şekilde planlanmış katalitik indirgeme sisteminin (SCR) entegrasyonu sayesinde yeni emisyon standartlarına göre adapte edildi ve geliştirildi. Motor iki versiyonla sunuluyor: Yalın bir sürüş için 85 bg / 220 Nm ve daha dinamik bir sürüş için 115 bg / 260 Nm. 110 km/s hızının üzerine çıkıldığında motor devrini düşüren altı vitesli manuel vites kutusu ve segmentinin en iyisi olan aerodinamiği sayesinde, Yeni Clio Blue dCi özellikle uzun yol sürüşlerinde verimli.
Aracın genel kalitesini geliştirmek için yeni teknolojiler kullanıldı ve kalite güvence süreci de geliştirildi. Sürüş güvenliği ile ilgili olarak, yaklaşık 1,5 milyon kilometre test sürüşü gerçekleştirildi.
Türkiye’de Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretilen Yeni Clio, Euro NCAP testinden elde ettiği 5 yıldız ile mükemmel güvenlik seviyesi sunarak beşinci neslinde de çağa uyum sağlama geleneğini sürdürüyor.
Yeni Clio,. Yeni Clio Türkiye’de Ekim 2019’da satışa sunulacak.

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş:

“Yeni Clio, Renault markasının, tüm ürün gamına yansıyan yeni tasarım dilinin miladı olan bir önceki neslinin DNA’sını taşırken, kaliteli iç mekanındaki teknolojik devrim ile rakiplerinden bir adım öne çıkıyor. Üst segmentlere ait güvenli sürüş özellikleri ayrıca segmentinde ilk ve inovatif donanımları ile Yeni Clio’yu Türkiye’de Ekim ayında otomobil severlerin beğenisine sunacağız. İlklerin markası olan Renault, Yeni Clio ile B segmentinde yeni bir çığır açıyor ve rekabeti bir üst seviyeye taşıyor. Türkiye’de OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilen ve dünyaya ihraç edilen gururumuz Yeni Clio, sunduğu kalite, konfor ve güven ile yeni neslin ikonu olmaya hazırlanıyor. “Clio’ların en iyisi” olan Yeni Clio, Avrupa’da ve Türkiye’de B segmentindeki başarılı performansını sürdürecek ve liderliğini pekiştirecektir.” dedi.