TOYOTA RAV4 YENİLENDİ

Toyota’nın Yeni Global Mimari Platformunda (TNGA) üretilen. 5’nci nesil RAV4, yenilendi. Dünya prömiyeri New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirildi.

Toyota RAV4

Zorlu arazi şartlarının yanında mükemmel bir şehir otomobili de olan yeni nesil Toyota RAV4, motor performansı, yol tutuşu, güvenlik ve sürüş keyfi anlamında önemli yenilikler sunuyor. Yeni Toyota RAV4’ün Avrupa prömiyeri ise 2019 yılının ilk çeyreğinde yapılacak.

Öncüsü olduğu SUV segmentinde 2017 yılını 800 bin 607 adetlik satışla “Dünyanın en çok tercih edilen SUV modeli” olarak tamamlayan Toyota RAV4 ‘ün tasarımı, daha güçlü bir görünüm kazandırmış. Yerden yüksekliği artırılan ve daha da genişleyen yeni RAV4’ün sağlam duruşu hemen göze çarpıyor.

4600 mm uzunluğundaki yeni model, uzunluk olarak mevcut jenerasyondan farklılık gösteriyor olsa da, gövdenin ön ve arka uzantılarında yapılan eksiltmeye karşın aks mesafesinde yapılan 30 mm’lik artış ferah ve konforlu iç mekan sağlıyor. Bagaj hacminin artmasının yanında katlanan arka koltuklar, çift katlı bagaj zemini ve yanlara konulan eşya sabitleme fileleriyle fonksiyonelliği geliştirilen yeni RAV4’ün genişliği 10 mm artırılarak 1855 mm’ye çıkartıldı. 

Bu 5’nci nesil RAV4’te biri hibrit olmak üzere iki farklı motor seçeneği bulunacak. Bu motorlar geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde mevcut modele göre hem yakıtı daha verimli kullanacak hem de daha güçlü olacak.

Yeni hibrit 2.5 litrelik motor, daha fazla güç ve daha düşük emisyon sunuyor. Sessiz çalışması ve kendi kendini şarj etmesiyle öne çıkan hibrit motor seçeneği, yanısıra manuel veya otomatik şanzımanlı tamamen yeni 2.0 litrelik benzinli motor da sunulacak.

Yeni RAV4’ün 4×4 sisteminde yapılan çalışmalarla sürüş dinamikleri önemli oranda geliştirilmiş. Hibrit versiyonu için Toyota tarafından tamamen yeni bir elektrikli motor geliştirilerek aracın hibrit sisteminden gelen gücün daha verimli kullanılması sağlanmış. Buna ilave olarak arka tekerleklere hükmederek 4×4 sistemini oluşturan ikinci bir elektrikli motor, daha yüksek tork üretip farklı sürüş koşullarında hem enerji kaybını azaltıyor hem de yakıt ekonomisi sağlıyor. Böylelikle dört tekerlekten mükemmel çekiş deneyimi sunuluyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi, 2.0 litrelik benzinli motor için daha da geliştirilerek verimliliği artırılmış. Tercihe göre manuel veya otomatik olarak satın alınabilecek.

Toyota RAV4
Toyota RAV4
Toyota RAV4
Toyota RAV4

İlginizi çekebilir: Toyota’nın Yeni Prototipi Bio Yakıtla da Çalışıyor