Toyota RAV4 2.5L Hybrid 4X4 e-CVT…

PERFORMANSTAN ÖDÜN VERMİYOR... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ

Toyota RAV4 2.5L Hybrid 4X4

Türkiye tanıtımı geçtiğimiz aylarda yapılan Toyota RAV4 Hybrid, sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu oldu. Tamamen yenilenen 5. jenerasyonu ile karşımıza çıkan RAV4, zorlu arazi şartlarının yanında mükemmel bir şehir otomobili olma özeliklerini taşıyor. Yol tutuşu, güvenlik ve sürüş keyfi anlamında önemli yeniliklere sahip otomobil kaputunun altındaki yeni 2.5 litre Hybrid Dynamic Force motoru ile de performanstan ödün vermiyor.

5. nesli ile tamamen yenilenerek karşımıza çıkan Toyota RAV4, markanın TNGA-K platformunu kullanan SUV ilk modeli. Yeni tasarımı ile daha keskin ve sert çizgilere sahip otomobil karakteristik güçlü görünüm sergiliyor. Tasarım dilini “her yere git” şeklinde oluşturarak kullanıcısını adeta eğlence ve maceraya davet eden RAV4, şehir yollarında olduğu kadar şehrin dışında hobilerinin peşinden koşanlara seslenerek hayatın tadını çıkartmayı seven genç ailelerin beklentilerini karşılıyor. Üzerinde yükseldiği platform sayesinde daha alçak ağırlık merkezi, artan gövde dayanımı, daha iyi yol tutuş, yüksek konfor, geniş kabin alanı, 580 litre ile sınıfının lideri bagaj kapasitesine sahip olan RAV4 vazgeçilmez özelliği “çeviklikten” yeni tasarımda da ödün verilmiyor.

Toyota RAV4 2.5L Hybrid 4X4_2

4600 mm uzunluğundaki yeni model, uzunluk olarak mevcut jenerasyondan farklılık gösteriyor olsa da, gövdenin ön ve arka uzantılarında yapılan eksiltmeye karşın aks mesafesinde yapılan 30 mm’lik artış ferah ve konforlu iç mekan sağlıyor. Bagaj hacminin artmasının yanında katlanan arka koltuklar, çift katlı bagaj zemini ve yanlara konulan eşya sabitleme fileleriyle fonksiyonelliği geliştirilen yeni RAV4’ün genişliği 10 mm artırılarak 1855 mm’ye çıkartıldı. Toyota RAV4 Hybrid’de kabindeki görüş açısı kilit noktalardan biri olmuş. TNGA platform sayesinde kaput 15 mm alçalarak, sürücünün görüş açısı genişletilmiş.

Toyota RAV4 2.5L Hybrid 4X4_3

RAV4 Hybrid’in içerisine geçtiğimizde, malzeme kalitesi arttırılmış, son derece şık ve kullanım kolaylığı sunan bir iç mekan karşılıyor sizi. Yeni tasarıma sahip iç mekan, yüksek kabin konforu, yola hakim ve eğlenceli sürüş pozisyonu sunmayı başarıyor. Konsolun içinde yüzer pozisyonda duran 8 inçlik ekran Toyota’nın Appla CarPlay ve Android Auto uyumluluğu sunan, Sirius XM Radioya sahip Entune Premium sistemine ev sahipliği yapıyor. Yeni RAV4 Hybrid, Toyota’da ilk kez kullanılan bir özelliğe de sahip. Yeni kameralı dikiz aynası, daha iyi bir çevre görüş açısı sağlıyor. İstenildiğinde konvansiyonel otomatik kararan ayna olarak, direkt arkadaki yolu ve trafiği yansıtacak gibi kullanılabiliyor. Hislerinize hitap eden yapısıyla RAV4’ün kabini kendine has genişlik, rahatlık ve ince düşünülmüş tasarım özelliklerine sahip. Katlanabilir koltuklar uzun yolculuklarda daha çok bagaj alanı sağlıyor. Ambiyans aydınlatma, Elektrikli açılabilir panoramik cam tavan, Premium yumuşak dokulu alanlar, karartılmış arka-yan camlar ve tamamı deri seçeneği ile yeni koltuk döşemeleri bütün yolcular için seyahatleri son derece rahat ve keyifli bir hale dönüştürüyor.

Toyota RAV4 2.5L Hybrid 4X4_4

Performanstan ödün vermeyen Toyota RAV4’ün kaputunun altında görev alan yeni 2.5 litre Hybrid Dynamic Force motoru, yakıt ve emisyon verimliliğini bir araya toplarken daha fazla güç ve daha dinamik bir sürüş getiriyor. Dört çeker modelde 222 HP güç üreten hibrit motor, güç ve hızlanma açısından oldukça etkileyici performanslar sunuyor. RAV4 Hybrid bu sayede 100 km/s hıza sadece 8.1 saniyede ulaşıyor. RAV4 Hybrid, 4.5 lt/100 km tüketime ve 103 g/km emisyona sahip olarak ön plana çıkıyor. Yeni RAV4’te daha kompakt hale getirilen hibrit sistemde, yeni bataryalar yüzde 11 daha hafif ve şanzıman kaybı öncekine oranla yüzde 25 daha az. RAV4 Hybrid’de mekanik AWD sistemlerine göre daha hafif ve kompakt olan elektrikli AWD-i sistemi şehir içinde daha iyi yakıt ekonomisi sunarken, yüksek hızda daha sessiz sürüş ve kaygan koşullarda daha iyi çekiş sağlıyor.

Her türlü yol koşulunda deneyimleme imkanı bulduğumuz RAV4 Hybrid sağlam ve güçlü yapısıyla beklentileri karşılayan performans sunmayı başardı. Güvenlikten konusunda da performansı kadar başarılı olan Toyota RAV4 Hybrid’de, sürücü yardımına yeni boyutlar kazandırarak çok daha akıllı özelliklerle geliştirilen Toyota Safety Sense’in ikinci jenerasyonu standart olarak bulunuyor. Sekiz hava yastığının standart olarak yer aldığı güvenlik donanımlarında, Yaya Algılama özelliği ile çalışan Çarpışma Uyarı Sistemi, Direksiyon Asistanı özelliği bulunan Şerit Takip Sistemi, Dinamik Hız Sabitleyici, Otomatik Uzun Farlar, Trafik İşareti Asistanı gibi özellikler yer alıyor.

Sonuç olarak; tamamen yenilenen 5. nesli ile zorlu arazi şartlarının yanında mükemmel bir şehir otomobili olma özeliklerini taşıyan Toyota RAV4 Hybrid, kaputunun altındaki yeni 2.5 litre Hybrid Dynamic Force motoru ile de performanstan ödün vermiyor.

Teknik Özellikler: TOYOTA RAV4 2.5L HYBRID 4X4 e-CVT

Motor hacmi:…………………………….. 2487 cc
Silindir adedi:…………………………….. Sıralı 4
Maksimum güç:………………. 178 HP, 570 d/d
Maksimum tork:………. 221 Nm, 3600-5200/d
Elektrik Motoru
Tip: ……………….Manyetik tip elektrik motoru
Maksimum güç-ön:………………………. 88 kW
Maksimum güç-arka:……………………. 40 kW
Maksimum tork:……………………….. 202 Nm
Aktarma:…………………… 4 tekerlekten çekiş
Şanzıman:……………………… e-CVT otomatik
Maksimum hız:………………………. 180 km/s
0-100 km/s:………………………………….. 8,1
Ön Lastik:…………………………. 225/60 R 18
Arka Lastik:……………………….. 225/60 R 18
Frenler Ön/Arka:……… Hava kanallı disk/disk
Ortalama Yakıt Tüketimi:………………….. 4,5
Emisyon:…………………………….. 103 gr/km
Uz/Gen/Yük:…………… 4600/1855/1685 mm
Dingil mesafesi:……………………… 2690 mm
Bagaj hacmi:……………………………… 580 lt
Ağırlık:………………………………….. 1645 kg