Suzuki S-Cross Hibrit 1.4 MHEV 6AT Allgrip 4X4 GLX…

HER İŞİN ÜSTESİNDEN GELİYOR... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ...

Suzuki S-Cross Hibrit 1.4 MHEV 6AT Allgrip 4X4 GLX

Geçtiğimiz yıl yenilenen yüzü ile Türkiye pazarına giriş yapan Suzuki S-Cross, bu ay sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu oldu. Yollara çıktığı günden itibaren B-SUV segmentinin iddialı oyuncuları arasına girmeyi başaran S-Cross, güçlü görüntüsü, akıllı hibrit teknolojisine sahip performanslı motoru, en güncel güvenlik donanımları ve Allgrip 4X4 çekiş sistemi sayesinde her işin üstesinden gelmeyi başaran bir otomobil olarak çıktı karşımıza.

Lansmanında İstanbul’dan başlayıp İğneada’da sona eren rota üzerinde deneyimleme fırsatı bulduğumuz Suzuki S-Cross ile bu kez daha uzun bir yol haritası çizdik kendimize. Hazır yaz aylarındayız, eh o zaman otomobilin tüm özelliklerini test edelim dedik ve vurduk kendimizi yollara. İstanbul’dan başlayıp Aydın’da biten bir rota çizdik. Bu kadar uzun bir rotaya da tek başına çıkılmaz deyip aile fertlerini de aldık yanımıza. İlk olarak valizlerimizi yerleştirirken her işin üstesinden gelebildiğini gösterdi bize Suzuki S-Cross. B-SUV bir otomobil olmasına rağmen geniş bagaj hacmi ile üç kişilik ailenin (dikkatinizi çekerim ikisi kadın yolcu) tüm eşyalarını rahatça yerleştirebildik hatta ekstra alanımız bile kaldı. Neyse lafı çok uzatıyorum, öncelik sırasını atlamadan klasik yazıma döneyim ve otomobilin tasarım detaylarından bahsedeyim ilk olarak yine.

Suzuki S-Cross Hibrit 1.4 MHEV 6AT Allgrip 4X4 GLX_2

B-SUV bir otomobil olsa da Suzuki S-Cross ilk gördüğünüz andan itibaren daha üst bir segment otomobil duruşu sergiliyor. Dış ve iç tasarımda detaylara gösterilen özen ona güçlü ve kendinden emin bir araç görünümü kazandırıyor. İlk görüşte güçlü tasarım vurgusunu karşısındakine hissettiren, S-CROSS’un piyano siyahına boyanmış, büyük ve heybetli ön ızgarası, krom çıta üzerine yerleştirilen Suzuki logosu ile tamamlanıyor. Önde ve arkada kullanılan gümüş süslemeler yeni S-CROSS’un agresif SUV görünümüne destek oluyor. Ön ve arka LED aydınlatma birimleri teknolojik ve modern bir görünüm kazandırırken, köşeli çamurluk kemerleri yan tasarıma güçlü bir güven duygusu kazandırıyor.

Suzuki S-Cross Hibrit 1.4 MHEV 6AT Allgrip 4X4 GLX_3

Suzuki S-Cross’un içerisine geçtiğinizde sade, kullanışlı ve ferah bir iç mekan karşılıyor sizi. Şehir içi kullanım kadar uzun yol sürüşlerinde de konforlu bir yapıya sahip otomobil sunduğu tüm özellikler ile saatler süren seyahatinizde rahat etmenie olanak sağlıyor. Ortada sentetik deri dokuma tasarıma sahip olan ergonomik deri koltuklar aracın SUV doğasını tamamlıyor. Kokpit ise güçlü ve gelişmiş görünümüyle benzersiz bir ergonomi vaat ediyor. Büyük gösterge paneli, üç boyutlu tasarımıyla modern ve kaliteli bir görüntü sergiliyor. Apple CarPlay®, Android Auto™, sesli komut ve eller serbest Bluetooth® görüşme olmak üzere en güncel teknolojilerin yanı sıra yakıt tüketimi, sürüş mesafesi, Suzuki Akıllı Hibrit Sistemi enerji akışı gibi sürüş bilgileri dışında farklı uyarılar, geri görüş kamerası, 360 çevre görüş sistemi ve park sensörleri bilgilerini de görüntüleyen 9 inçlik bilgi-eğlence sistemi ve vites konsolundaki Allgrip Select paneli gibi ayrıntılarla ileri teknoloji iç mekânı kendine özgü bir hale getiriyor.

Suzuki S-Cross Hibrit 1.4 MHEV 6AT Allgrip 4X4 GLX_4

Geniş iç mekânından esnek bagaja kadar farklı SUV kullanıcılarının gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan yeni S-CROSS, 5 yetişkin için geniş ve ferah yaşam alanı sunuyor. Ön yolculara sunulan oturma konforu, daha fazla rahatlık için koltuk sırtlığının konumunu ayarlama seçeneğine de sahip olan arka koltuk yolcularının konfordan ödün vermesini gerektirmiyor. Kabin, yolcuların ihtiyaçlarını karşılamak üzere birçok depolama alanı ve olanaklarla donatılmış. Geniş bagaj VDA ölçüm normuna göre 430 litre hacim kullanıma sunuyor. 60:40 iki parça halinde katlanan arka koltuk sırtlıkları kadar farklı konumlarda kullanılabilen bagaj zemini de kullanım amacına uygun esnek bir yapı sunuyor. Varılacak hedef ne olursa olsun yeni Suzuki S-CROSS beş yetişkin ve bagajını sırtlayacak alanı ve konforu kullanıma sunuyor.

Suzuki, tasarımından sürüş konforuna kadar her işin üstesinden gelmeyi başaran S-Cross’un kapurtunun altında yüksek torka sahip 1.4 Boosterjet direkt enjeksiyonlu turbo benzinli motora görev vermiş. 5500 devir dakikada 130 beygir güç ve 2000-3000 devir dakika aralığında 235 Nm tork üreten Boosterjet motor; yüksek çekiş gücü, homojen ve yumuşak güç üretimi ile birlikte düşük ağırlık ve kompakt boyutlar olmak üzere Suzuki modellerine özgü nitelikleri sunmak üzere özel olarak geliştirildi. Yakıt verimliliğini daha da üst düzeyde sunabilmek için 48V hafif hibrit sistemle donatılan yeni S-CROSS, normal sürüş koşullarında, elektromotorla içten yanmalı motoru destekleyerek yakıt tüketimini düşürüyor. Güç gereksiniminin olduğu sürüş koşullarında sistem torku artırıyor ve tork hassasiyetini iyileştiriyor. Böylece daha canlı ve daha akıcı bir sürüş elde ediliyor. Yakıt ekonomisi derken fabrika verilerinde belirtilen 6.1 litrelik ortalama yakıt tüketimini biz elde edemedik doğrusu. Eh buna bizim beceriksizliğimiz mi dersiniz bilemiyoruz ama sunduğu tüm konforun yanında tüketim değerine de çok takılmadık diyelim biz size.
Her türlü yol koşulunda performaslı sürüş sunmayı başaran Suzuki S-Cross bunu Allgrip 4X4 teknolijisi ile sağlıyor. Suzuki’nin Allgrip Select ismini verdiği dört tekerlekten çekiş sistemi, dört farklı sürüş moduna sahip. Otomatik, Spor, Kar ve Kilit olarak isimlendirilen dört sürüş modu ile Yeni S-CROSS tüm koşullarda en iyi performansı sunmayı başarıyor. Allgrip dört tekerlekten çekiş sistemi, iki aks arasındaki tork miktarını ayarlıyor ve dört sürüş modunu ESP, motor gücü, hidrolik direksiyon ve diğer entegre sistemlerin desteği ile optimize ediyor.

Her işin üstesinden gelmeyi başaran Suzuki S-Cross, güvenlik konusunda da kendisinden beklenen performansı başarıyla sergiliyor. Yeni S-CROSS, sürüş ve güvenliğe yardımcı olmak üzere kameralar ve sensörlerden yararlanan ve farklı sistemleri bünyesinde barındıran Suzuki Güvenlik Desteği ile donatıldı. Şerit Takip ve İhlal Uyarısı Sistemi, Yalpalama Uyarısı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi, Acil Fren Sinyali gibi uyarı sistemlerinin yanı sıra Suzuki Güvenlik Desteği şu sürüş teknolojileri ile güvenliği en üst seviyede sunuyor. Ayrıca 360 çevre görüş sistemi, 360 derecelik görünüm manevra anında ek güvenlik ve rahatlık sağlıyor. Ön, arka ve her iki yan olmak üzere dört adet kamera güvenli sürüş için 3-Boyutlu görünüm ve daha güvenli park manevraları için kuş bakışı görünüm dahil olmak üzere çeşitli görünümler sunarak güvenliği üst seviyelere taşıyor.

Teknik Özellikler: SUZUKI S-CROSS HİBRİT 1.4 MHEV 6AT ALLGRIP 4X4 GLX

Motor hacmi:………………………………….1373 cc
Silindir adedi:………………………………….Sıralı 4
Maksimum güç:……………………129 HP, 55000 d/d
Maksimum tork:………………..235 Nm, 2000-3000 d/d
Aktarma:……………………………….Dört tekerlekten çekiş
Şanzıman:…………………………6 ileri otomatik
Maksimum hız:…………………………..195 km/s
0-100 km/s:……………………………………10,2
Ön lastik:……………………………..215/50 R 18
Arka lastik:……………………………215/50 R 18
Frenler-Ön/Arka:…………Hava kanallı disk
Ortalama Yakıt Tüketimi:…………6,1 lt/100 km
Emisyon:……………………………..139 gr/km
Karoser-Uz/Gen/Yük:…….4300/1785/1580 mm
Dingil mesafesi:…………………………2600 mm
Bagaj hacmi:…………………………………430 lt
Ağırlık:………………………………………1330 kg