MERCEDES-BENZ GLB 200 AMG…

SİZİ YOLDAN ÇIKARTACAK... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ

Mercedes_Benz GLB 200 AMG

Mercedes-Benz’in Premium kompakt SUV sınıfındaki yeni modeli GLB, sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu oldu bu ay. Markanın güncel kompakt nesil modellerinin tüm güçlü yönlerini bünyesinde barındıran Yeni GLB, sürüş özelliklerinden konforuna, teknolojilerinden güçlü gövde oranları ve off-road odaklı dış tasarımı ile sizi yoldan çıkartacak.

Mercedes-Benz’in güncel “Duygusal Sadelik” tasarım felsefesine uygun olarak minimal çizgiler ile daha sade ve net görünüme sahip GLB, güçlü gövde oranları ve off-road odaklı dış çizgileri ile sağlam ve çekici bir duruş sergiliyor. Karakteristik bir aydınlatma grubuna sahip dikleştirilmiş ön bölüm de, krom kaplamalı alt koruma ile off-road genlerine vurgu yapıyor. Kaslı ve belirgin omuz çizgisi önden arkaya doğru kalınlaşırken GLB’ye yandan bakıldığında daha güçlü bir görünüm kazandırıyor. Yan marşpiyelerin üzerindeki kaplamalar kapı eşiklerini çamurdan uzak tutmaya yardımcı oluyor ve daha da önemlisi olası bir yandan çarpma anında ek bir güvenlik sağlıyor. Çamurluk kenarları dahil otomobili çevreleyen bu kaplamalar bir yandan ek koruma sağlarken, diğer yandan off-road görünümünü destekliyor. Uzunluğu 4.634 mm, genişliği 1.834 mm ve yüksekliği 1.658 mm (tavan rayları ile 1.701 mm) olan yeni Mercedes-Benz GLB, 2.829 mm ile diğer kompakt Mercedes-Benz modellerinden tam 10 cm daha fazla aks mesafesine sahip. Ön koltuklardaki baş mesafesi 1.035 mm ile bu sınıftaki en yüksek değeri sunarken, 967 mm arka koltuk diz mesafesi ile üst seviye bir oturma konforu sunuyor.

Mercedes_Benz GLB 200 AMG_2

Beş koltuklu kullanımda 570 litre bagaj hacmi sunan GLB, arka koltukların katlanmasıyla 1.805 litreye kadar alan bulunduruyor. Arka koltuk sırtlıklarının eğiminin standart olarak ayarlanabiliyor olması bagaj hacmi esnekliği sağlarken, isteğe bağlı donanım olarak arka koltuk sırası manuel olarak ileri-geri kaydırılabiliyor; böylece ihtiyaç doğrultusunda arka koltukta diz mesafesi artırılabiliyor veya bagaj hacmi genişletilebiliyor. Arka koltuğun ileri-geri kaydırılması sayesinde bagaj hacmi toplamda 130 litreye kadar artırılabiliyor.

Mercedes_Benz GLB 200 AMG_3

Dış görünümü ile sizi yoldan çıkartacak yeni GLB’nin içerisine geçtiğimizde ise malzeme ve işçilik kalitesi ile Premium bir otomobilde olduğunuzu her ayrıntısı ile hissettiren, bütünleşmiş bir ön konsol ve iç mekan karşılıyor sizi. Konsolu markanın diğer kompakt modellerinde de kullanılan tamamen dijital geniş ekranlı tasarım domine ediyor. Otomobilin geneline hâkim olan güçlü karakter diğer detaylarda da devam ediyor. Ön yolcu tarafını ve orta konsol kenarlarını süsleyen silindir görünümlü alüminyum süslemeler ve kapı panelinde yatay tutma kolu gibi detaylar, iç mekâna off-road ruhu yüklerken sağlam, güçlü ve eğlenceli bir hava kazandırıyor. Bu görüntüye orta panelde yine krom kaplamalı üç adet yuvarlak havalandırma çıkışı ve hemen altında otomatik klima sistemine ait kontrol paneli eşlik ediyor. Markanın diğer modellerinde de kullanılan bilgi-eğlence sistemi MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) içerdiği yüksek performanslı işlemci, parlak ekran, canlı grafikler, kişiselleştirilebilir görünümleri ile öğrenme yeteneğine sahip olan ve “Hey Mercedes” komutuyla etkinleşen akıllı sesli komut sistemini birleştiriyor ve bu kombinasyonu isteğe bağlı donanım olarak sunulan ön camda renkli sanal gösterge paneli ve arttırılmış gerçekliğe sahip navigasyon gibi özelliklerin kullanımlarında benzersiz bir kullanıcı deneyimine dönüştürüyor. KEYLESS-GO Konfor Paketi, farklı konfor özelliklerini bir araya getiriyor. Anahtarsız erişim ile otomobili sadece kapı koluna dokunarak açma ve HANDS FREE ACCESS, eller serbest bagaj açma ve kapama fonksiyonu ile bagaj kapağının temassız bir şekilde sadece bir ayak hareketi ile açılmasını ve kapatılması gibi elleri kullanmadan birçok fonksiyonu gerçekleştirme konforu sunuyor.

Mercedes_Benz GLB 200 AMG_4

Yeni Mercedes-Benz GLB’nin kaputunun altında 163 HP’lik turbo benzinli motor ve 7G-DCT otomatik şanzımanın standart olarak sunuluyor. Baştan aşağı yenilenen, yeni kompakt sınıf neslini oluşturan sıralı dört silindirli benzinli motoru bir önceki nesiller ile karşılaştırıldığında güç üretimi ve yakıt verimliliği ile emisyon salım değerlerinde belirgin bir iyileşme ortaya koyuyor. Diğer güncel kompakt sınıf Mercedes-Benz modelleri gibi GLB de birçok gelişmiş teknolojiyle yollara çıkıyor. S-Serisi’nden aktarılan en güncel elektronik sürüş yardım sistemleri, sürücünün hayatını önemli ölçüde kolaylaştırırken, sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. Gelişmiş radar ve kameralarla donatılan GLB, sürüş yönünü 500 metreye kadar görebiliyor ve belirli sürüş koşullarında kısmen otonom bir sürüş sağlıyor. Örneğin harita ve navigasyon verilerini kullanan DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı rota bazlı hız uyarlaması yaparak viraj veya kavşaklara yaklaşırken aracı yavaşlatıyor. Bunun yanında standart Aktif Şerit Takip Yardımcısı ve Aktif Park Yardımcısı da günlük hayatı kolaylaştırıyor ve sürüş güvenliğini tesis etme noktasında sürücüye yardımcı oluyor. Önde McPherson tipi bağımsız ve arkada çok kollu bağımsız yürüyen aksamdan oluşan konfor odaklı süspansiyonuyla GLB, sürücü ve beraberindeki yolculara üstün sürüş konforu sunuyor. İsteğe bağlı donanım olarak tercih edildiğinde sertliği seçilebilen bir süspansiyon devreye giriyor. Böylece sürücü DYNAMIC SELECT, sürüş karakteri seçim fonksiyonu üzerinden seçtiği Konfor, ECO, Sportif ya da Kişisel sürüş modlarının yanı sıra süspansiyon karakterini de seçebiliyor.

Sonuç olarak; Mercedes-Benz’in Premium kompakt sınıftaki yeni modeli olan GLB, bünyesinde barındırdığı markanın tüm güçlü yönleri ve off-road odaklı dış tasarımı ile sizi yoldan çıkartacak.

TEKNİK ÖZELLİKLER: MERCEDES-BENZ GLB 200 AMG

Motor Hacmi: 1332
Silindir adedi: Sıralı 4
Maksimum Güç: 163 HP 5500
Maksimum Tork: 250 Nm 1620-4000
Aktarma: önden çekiş
Şanzıman: 7G-DCT otomatik
Maksimum Hız: 207 km/s
01-100 km/s: 9,1 sn
Lastik Ön: 235/50 R 19
Arka: 235/50 R 19
Fran: Ön/arka: Hava kanallı disk
Ortalama: 6,2 lt / 100 km
Emisyon: 134 gr/km
Uz/Gen/Yük: 4634/1834/1658
Dingil mesafesi: 2829 mm
Bagaj Hacmi: 570 lt
Ağırlık: 1480