KIŞ LASTİKLERİ…

Kış lastiklerini takma zamanı çoktan geldi. Türkiye’de yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara kış lastiği takma zorunluluğu yurt genelinde 1 Aralık 2023 tarihi itibarıyla başlıyor. Bu kapsamda, bakanlık tarafından belirlenen özelliklere uygun kış lastikleriyle donatılmamış araçlar 1 Nisan 2024 tarihine kadar trafiğe çıkamayacak.

Hakki Tolunay

Hava sıcaklıklarının +7 derecenin altına düşmesiyle birlikte kullanılması ihtiyaç haline gelen kış lastikleri farklı desen ve kauçuk bileşenleri sayesinde frenleme ve yol tutuşta en iyi performansı sağlıyor. Özel olarak formüle edilmiş sırt kauçuğundan üretilen kış lastikleri, araçların buzlu ve karlı yollarda kontrolünü sağlıyor.

Düşük sıcaklıklarda yaz lastikleri sertleşir yol tutuş özellikleri azalır ve de lastik sırt desenleri karlı ve buzlu zeminlere tutunmaya uygun olacak şekilde tasarlanmazlar. Bu nedenle, kış aylarında sürüş güvenliğini artırmak ve kontrolü elde tutmak için kış lastiklerini tercih etmek önemlidir. Kış lastikleri, düşük hava sıcaklıklarında esneklikleri ile yol tutuş ve çekiş özelliklerini koruyarak, buzlu ve karlı yollarda araç kontrolünü kolaylaştırır.

Siz doğru lastiği taktığınızdan emin misiniz? Ya da nasıl emin olursunuz?
Lastiklerin yoğun kış şartlarına uygunluğu lastik yanağındaki ve etiket üzerindeki 3PMSF dağ kar tanesi simgesinden anlaşılabiliyor. Bunun yanında araca uygun doğru lastiği seçerken bayilere danışmanız veya bağımsız lastik testlerinin sonuçlarını incelemeniz de gerekir.

Bakın Goodyear’dan gelen bir mailde İnovasyonla Donatılmış Kış Lastikleri nasıl anlatılıyor.

Kış lastiklerinin, soğuk hava koşullarında üst seviyede performans sergileyerek sürücülere daha güvenli bir sürüş deneyimi sunduğunu belirten Goodyear Tüketici Lastikler Direktörü Ertan San “Bu nedenle, şirket araç filolarında ve bireysel kullanımlarda kış lastiklerine geçiş, güvenlik odaklı bir tercihtir. Türkiye’de karayolu taşımacılığı, özellikle ticaretin kalbinin attığı bölgelerde, kış koşullarında aksamadan devam etmek isteyen filo sahipleri ve ticari araç kullanıcıları için kritik bir konu haline geliyor. Goodyear, bu bağlamda yüksek inovasyonla ürettiği kış lastikleri ile ön plana çıkıyor” diyor.

Kış lastiklerinin, lastik sırt desenindeki yoğunluğu artırılmış kılcal kanallar sayesinde optimum çekiş ve yol tutuş sağladığını belirten Ertan San, “Aynı zamanda daha uzun ve yumuşak oluklarıyla derin karda performansı da artırıyor. Bu, ticari araç kullanıcılarına kış aylarında güvenli ve kesintisiz bir ticaret yapma imkanı sunuyor” dedi.

Türkiye’de kış lastiği kullanımındaki farkındalığın her geçen yıl arttığını belirten San “Ticari olmayan araçlar için zorunluluk olmasa da araç kullanıcıları kış lastiğini tercih etmeli. Ülkemizde kışın sert geçtiği bölgelerimiz var ve trafik güvenliği, kullanıcılar için hayati öneme sahip. Yalnızca yönetmelik kapsamında zorunlu tutulan sürücüler değil, tüm sürücüler hem kendi güvenlikleri, hem de trafik güvenliği için kış mevsimi koşullarında kış lastiği kullanmalı” diyor.

Bana kalırsa bütün tüketicilerin kış lastiği kullanması gerekiyor.
Neden derseniz.

Önce bir anımı anlatayım sonra sebebini söylerim.
Yalova’dan istanbul’a dönüyoruz. Hani onsekiz ondokuz yıl önce çok yoğun kar yağdığı zamanlar. 2. köprüyü geçerken kar yoğunlaşmaya başladı. 4 Levent/Gültepe sapağına yaklaşırken, 300 metre kala yolun 4 sıra olarak tıkandığını gördüm. Aracım 4 çeker olduğu ve lastiklerim de %50 toprak dişlerine sahip için, araçların sağ sağ tarafındaki kanala girip, yan yatmış bir şekilde, kavşağa geldim. O yıllarda, kış lastiğinden hiç söz edilmezdi. Kalan araçların çoğu saatlerce o yolu tıkadılar.

Sadece kendinizi değil aracına kış lastiği takılı araçları da zor durumda bırakıyorsunuz. Yolu kapatıyorsunuz. Kış lastiği takılı araçları da yolundan alıkoyuyorsunuz.
Televizyon haberlerinde izliyoruz.

Karda kayan araçlar, yol kenarına park etmiş olanlara, hasar veriyor. Kendilerine de.
Bence herkes aracına KIŞ lastiği taktırmalı. Sadece ticari araçlar değil.