HYUNDAI i10 1.2 MPI 5 İLERİ AMT…

GENÇ VE DİNAMİK... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ

Hyundai’nin İzmit Fabrikası’nda üretip 40’tan fazla ülkeye ihraç ettiği Yeni Hyundai i10 sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğuydu bu ay. Tasarımından kapsamlı donanım özelliklerine kadar kendisinden beklenilenin fazlasını sunmayı başaran otomobil genç ve dinamik yapısıyla öne çıkmayı başarıyor.

Genç ve dinamik bir tasarıma sahip Yeni Hyundai i10, yumuşak yüzeyler ve keskin çizgiler arasında kontrast sunan sportif duruşu ile A Segmentine farklı bir bakış açısı getiriyor. Geniş ön ızgara, aracın sportif karakterini yansıtırken ve yuvarlak LED Gündüz Sürüş Farları da dinamik duruşunu alçaltılmış tavanı ve daha geniş gövdesi ile pekiştirmiş oluyor. Selefi ile karşılaştırıldığında, daha geniş oranlara ve maksimum oturma alanı sağlayacak kaslı bir gövdeye ulaşıyor. Yeni i10’un yan görünümü de maksimum iç alan sağlayacak şekilde biçimlendirilmiş. Hafif kaslı bir gövde ile desteklenen otomobil, eşsiz üçgen tasarım öğeleriyle de genişliğini görsel olarak vurguluyor. X şeklindeki yeni C sütunu ise aracın yeniliğini ve cesurluğunu tanımlarken marka adına da yeni bir dönemin başlangıcını simgeliyor.

Hyundai i10 1.2 MPI 5 İleri AMT_2

Otomobildeki 252 lt’lik bagaj hacmi ise 29 mm daha düşük bir yükleme eşiğine sahip. Bu yenilik, bagaja erişimi fazlasıyla kolaylaştırıyor. İki aşamalı bagaj havuzu ve tek elle katlanabilen arka koltuklar da pratikliği artırıyor. Sporcuların kas yapısından ilham alınarak şekillendirilen yeni i10 artık daha sportif. 20 mm azalan tavan ölçüsü ve 40mm genişleyen iz açıklığının da bu sportif duruştaki etkisi büyük.

Sadece sportif görünmekle yetinmeyen Yeni i10, aynı zamanda daha da aerodinamik bir tasarıma sahip. rüzgarı direnci 0.32 Cd’den 0.31 Cd’ye geliştirilerek sportif görünüşü verimlilikle birleştiriliyor. Böylelikle Yeni i10, sınıfında fark yaratmayı ve liderliğini güçlendirmeyi hedefliyor.

Hyundai i10 1.2 MPI 5 İleri AMT_3

Yeni i10’un içerisine geçtiğinizde, kullanılabilirlikten ödün vermeyen daha genç bir tasarım karşılıyor sizi. Gösterge panosundaki 3 boyutlu petek desenli dekor paneli de iç mekana şık bir ambiyans sağlıyor. İç mekanın önemli unsurlarından bir diğeri de kokpitteki yatay düzeni vurgulamak. Dışa doğru yönelen hava delikleri, ekstra genişlik sunarken yatay konumlandırılan multimedya da bu hissiyatı sürdürüyor. Gösterge ve kapı panellerindeki petek şeklindeki diğer üç boyutlu desenler de diğer yenilikler arasında. Bu detaylar, iç mekana sportif ve modern bir değer katıyor. Apple Car Play ve Android Auto destekli 8 inç dokunmatik multimedya ekranı konsolun ortasında yer alıyor. Kolay anlaşılır ve kullanışlı ekranda mobil bağlantı özellikleri ile sürüş destek sistemlerini kullanmak zorlamıyor sizi.

Hyundai i10 1.2 MPI 5 İleri AMT_4

Sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu olan i10’un kaputunun altında 1.2 litrelik benzinli motor görev alıyor. 1248 cc’den 1197 cc’ye düşürülen motor hacmine rağmen üretilen güç değerleri başarıyla korunmuş. 84 beygir güç ve 118 Nm tork değeri sunan motor, yeni tip 5 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzıman seçeneği AMT ile birlikte daha fazla performans isteyenlere hitap etmeyi başarıyor. AMT şanzıman, ideal bir şehir içi otomobilinden beklentiler düşünülerek yakıt tüketimi verimliliğine odaklanarak tasarlanmış. Büyüyen boyutlarına zıt olarak hafifleyen Yeni i10, tüm bu geliştirmelerin sonucunda selefine oranla yüzde 15’e kadar daha az yakıt tüketiyor. Yol tutuş ve viraj hassasiyeti konularında şehir içi bir otomobilden beklentileri fazlasıyla karşılayan Yeni Hyundai i10 şehir dışı kullanımda da sunduğu konfor ve performans ile geçerli not almasını biliyor.

Sonuç olarak; yenilenen Hyundai i10, kapsamlı güvenlik donanımlarından tasarımına kadar sunduğu tüm özellikleri ve dinamik yapısıyla A Segmentinin değişmez otomobillerinden olmayı sürdüreceğini gösteriyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER: HYUNDAI i10 1.2 MPI 5 İLERİ AMT

Motor Hacmi: 1197
Silindir adedi: Sıralı 4
Maksimum Güç: 84 HP 3750
Maksimum Tork: 118 Nm 1750
Aktarma: önden çekiş
Şanzıman: 5 ileri otomatik AMT
Maksimum Hız: 171 km/s
01-100 km/s: 15,8 sn
Lastik Ön: 195/45 R 16
Arka: 195/45 R 16
Fran: Ön/arka: Hava kanallı disk/disk
Ortalama: 4,9 lt / 100 km
Emisyon: 113 gr/km
Uz/Gen/Yük: 3670/1680/1480
Dingil mesafesi: 2425 mm
Bagaj Hacmi: 252 lt
Ağırlık: 1081