Hayatın Her Anında – Citroen Berlingo…

1996 yılında çıktığı uzun soluklu yolculuğa yenilenen üçüncü nesli ile devam eden, sınıfının öncü ve yaratıcı modeli Citroen Berlingo’nun ilk basın test sürüşünü gerçekleştirdik.

Citroen Berlingo

İçerenköy’de şirket merkezinden başlayıp Şile Casa Lavanda Otel’de biten rotada deneyimleme fırsatı bulduğumuz Citroen Berlingo, markanın onu lanse ettiği “Hayatın Her Anında” sloganının karşılığını verdiğini gördük.

Öncüleri gibi kompakt boyutlarıyla şehir içinde kullanımı kolay, ancak kabin içi mimarisiyle bir o kadar pratik, fonksiyonel ve kullanışlı olan Yeni Citroën Berlingo bünyesinde barındırdığı teknolojilerle geçmişten gelen geleneği geleceğe taşıyor. Satışa sunulduğu günden bu yana 1,7 milyon adetlik satış performansına imza atan Berlingo üçüncü nesilde markanın güncel tasarım unsurlarını kullanarak marka kimliğine vurgu yapıyor.

Citroën, üçüncü nesil Yeni Berlingo ile hem segment hem de marka adına bu segmentin algısını değiştirecek tamamen yeni bir yaklaşım ortaya koyuyor. Otomobil dünyasındaki en güncel trendleri ve en yeni teknolojileri bünyesinde barındıran Yeni Berlingo ailelerin temel ihtiyaçları dışında hafta sonu gezmelerini ve hobi amaçlı kullanımları da karşılıyor. Yeni Citroën Berlingo tasarımıyla özgün ve çekici, dış boyutları kompakt ancak iç hacmi geniş ve en önemlisi fonksiyonel ve kullanışlı bir yol arkadaşı arayanlara hitap ediyor. Yeni Citroën Berlingo, markanın ”Sizlerden ilham alındı” yaklaşımına sadık bir tasarım ve konfor sunuyor.

YENİ CITROËN MODELLERİNİ YANSITAN YENİ BİR TASARIM

Citroën markasının modern ve yenilikçi kimliğiyle örtüşen Yeni Berlingo, çekici ve dinamik bir tasarıma sahip. Yeni Citroën Berlingo gerek özgün ve yenilikçi tasarım yaklaşımıyla segmentine tamamen yeni bir soluk getiriyor.
Orijinal gövde mimarisine sadık, ancak son derece yenilikçi ve modern bir tasarıma sahip olan Yeni Citroën Berlingo detaylarıyla enerjik ve yenilikçi bir duruş sergiliyor. Citroën tasarım ekibi markanın karakteristik unsurlarını koruyarak heyecan uyandıran tasarımıyla tamamen yeni bir nesil yarattılar. Yeni Berlingo her bir tasarım ayrıntısı ile özgünlüğe, pratikliğe ve konfora vurgu yapıyor.
Yeni Citroën Berlingo önden bakıldığında EMP2 platformun entegrasyonuyla elde edilen kısa ön aks uzantısı ve güçlü tasarım özellikleri ile dikkat çekiyor. Markanın benzersiz iki katlı ışık imzasına sahip Yeni Berlingo’nun daha yüksek ve daha kısa motor kaputu sürücüye yola hâkim bir sürüş kazandırıyor.

Yan gövdeye uygulanan kıvrımlar kadar yüksek omuz çizgisi ve eğimli ön cam da dinamik bir görünüm sergiliyor. Standart olarak sunulan tavan barları dinamik görünüme katkı sağlarken, gerektiğinde fonksiyonelliği destekliyor. Kapıların alt kenarına uygulanan Airbump® kaplamalar ise daha güçlü bir görünüm sunuyor ve otomobili küçük çizik ve ezilmelere karşı korumaya yardımcı oluyor.
Arkadan bakıldığında dikey konumlu zarif stop lambaları ve yan gövdeye uygulanan kıvrımlara benzer tasarım unsurları ile dikkat çeken Yeni Citroën Berlingo, 1,84 metre (tavan barları dahil) tavan yüksekliğine sahip köşeli tasarım geniş bir kargo alanını beraberinde getirirken büyük bagaj kapağı büyük nesnelerin bagaja yüklenmesini kolaylaştırıyor.

Önceki nesil ile kıyaslandığında uzunluğu 2 cm artmış olsa da Yeni Berlingo 4,40 metre uzunluğu ile şehir içinde rahat bir kullanım sunuyor. Yeni Citroën Berlingo 1,85 metre genişlik ve 1,84 metre yükseklik (tavan barları dahil) dışında 2,78 metre dingil mesafesinin de katkısıyla geniş ve fonksiyonel bir kabin kullanıma sunuyor.Citroen Berlingo

KULLANIŞLI, FONKSİYONEL VE MODÜLER İÇ MEKÂN

Yeni Citroën Berlingo önceki nesillerin başarısının ardındaki güçlü yönlere dayanıyor ve bünyesinde barındırdığı çözümlerle segmentinin en kullanışlı ve pratik aracı olma noktasında çıtayı daha da yükseltiyor. Yeni Berlingo, Citroën Advanced Comfort® programının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Bu, sürücü ve beraberindeki yolcuların son derece aydınlık ve ferah bir alanda konforlu bir yolculuk etmesi anlamına geliyor.
Kaliteli malzemelerle bezenen ve büyük bir özenle şekillendirilen yeni kokpite sahip iç mekânda geniş, aydınlık ve ferah bir yaşam alanı sunuluyor. Dokunma hissi uyandıran yumuşak malzemeler kalite algısını yükseltirken, saklama alanları dahil zekice uygulanan çözümlerle kabin içi pratiklik ve fonksiyonellik destekleniyor. Dış tasarım gibi iç mekânda da farklı renk uygulama seçenekleri sunuluyor.

Yeni Citroën Berlingo’nun gerek dış, gerek iç mekânındaki birçok fonksiyonel çözüm kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Sınıfının en geniş kapı açıklığını sunan ve elektrikli camlarla donatılan sürgülü yan kapılar bunlardan sadece biri. Geniş bagaj kapağı 775 litre ile yerini aldığı nesilden 100 litre daha büyük olan Yeni Berligo’nun bagajına kolay bir erişim sağlıyor ve büyük nesnelerin rahatlıkla yüklenmesine imkân tanıyor. Bagaj kapağından bağımsız açılan arka cam ve iki farklı yükseklikte ayarlanabilen yeni bagaj rafı, bagaj kapağının açılamadığı durumlarda erişimi kolaylaştırıyor.
Sadece sınıfının en geniş iç hacmini sunmakla kalmayan Yeni Citroën Berlingo aynı zamanda sınıfının en modüler yapısını da kullanıma sunuyor. Her biri aynı büyüklükte üç adet bağımsız arka koltuk yolcularına son derece geniş bir diz mesafesi (156 mm) sunuyor. Magic Flat® özelliği sayesinde kolaylıkla öne doğru katlanan ikinci sıra koltuklar böylece tamamen düz bir yükleme zemini oluşturuyor. Ön yolcu koltuğunun da öne doğru katlanmasıyla uzun nesneleri taşımak üzere 2,70 metrelik yükleme uzunluğu ortaya çıkıyor.

Yeni Citroën Berlingo zekice uygulanan detay çözümlerle önceki Berligo nesillerinin efsanevi fonksiyonellik özelliklerini koruyarak daha da geliştiriyor. Geniş ve ferah iç mekânın farklı noktalarına dağıtılan toplam 186 litre kapasiteli 28 adet bölme ve saklama alanı küçük eşyaların kabin içinde yaratabileceği karmaşayı ortadan kaldırıyor.
Çok fonksiyonlu tavan sistemi önceki nesilde de kabin içi fonksiyonelliği destekliyordu. Yeni nesilde de kullanıma sunulan yeni Modutop® 92 litrelik saklama alanı sağlıyor. Çok fonksiyonlu bagaj tavan rafının 60 litrelik bölümüne ikinci koltuk sırasından veya bağımsız açılabilen bagaj camından da erişilebiliyor.
Bir diğer yenilikçi çözüm olarak Yeni Berlingo’da tavan döşemesine entegre edilen ön yolcu hava yastığı sayesinde biri aşağıda diğeri yukarıda olmak üzere iki adet büyük hacimli torpido gözü kullanıma sunuluyor. Üst bölümdeki torpido gözü standart olarak soğutma özelliği ile donatılıyor ve 15 inçlik bir laptop için yeterli saklama alanını sunuyor. Yine bu bölümde standart Aux tipi ses soketi ve versiyona bağlı olarak USB soketi de bulunuyor.

GELİŞMİŞ SÜRÜŞ DESTEK SİSTEMLERİ VE BAĞLANABİLİRLİK ÇÖZÜMLERİ

Yeni Citroën Berlingo bünyesinde barındırdığı gelişmiş teknolojilerle sürücü ve beraberindeki yolcular gelişmiş güvenlik ve konfor seviyesi sunuyor. 14 farklı sürüş destek sistemi ile üstün sürüş güvenliği sağlarken sürücünün stresini azaltıyor. Renkli yükseltilmiş gösterge ekranı, sadece uyarmakla kalmayan ve aracı şeridine sokmak için direksiyon düzeltmesi de yapan Aktif Şerit Takip Sistemi, Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Genişletilmiş Trafik İşareti Tanıma, Programlanabilir Hız Sabitleyici ve Sınırlandırıcı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Aktif Güvenlik Fren Sistemi, Akıllı Far Sistemi, Viraj Aydınlatma Fonksiyonu, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma, Yokuş Kalkış Desteği ve standart olarak sunulan Elektronik Park Freni gibi donanımlar yolculukları daha güvenli kılıyor.
En üst seviyede konfor ve rahatlık anlayışının bir parçası olarak Yeni Citroën Berlingo’da çeşitli bağlanabilirlik çözümleri sunuluyor. 8 inç dokunmatik ekran ile birlikte Mirror Screen, Bluetooth, USB ve AUX gibi çözümler sürücü ve beraberinde yolcuların her an yaşama bağlı kalmalarını sağlıyor.

Citroen BerlingoYÜKSEK VERİMLİLİK SEVİYESİNE SAHİP MOTORLAR

Tasarım, konfor ve pratikliği bir arada sunma geleneğini devam ettiren Yeni Citroën Berlingo, hafif ve verimli yeni platform ile birlikte düşük yakıt tüketimi ve düşük CO2 emisyon salım değerlerine sahip yüksek performanslı yeni nesil motorlarla yollara çıkıyor.
Yeni Berlingo’da kullanıma sunulan benzinli ve dizel motorlar gerek şehir içinde, gerek şehir dışı yollarda mümkün olan en iyi performansı düşük yakıt tüketimi ile birlikte sunmak üzere tasarlandı.
Yeni Citroën Berlingo, yeni 1.5 BlueHDi dizel, 1.6 BlueHDi dizel ve ödüllü 1.2 PureTech benzinli motor seçenekleri ile yollara çıkıyor. Dizel cephesinde yeni 1.5 BlueHDi 130 HP S&S 6 ileri manuel şanzıman ve 1.6 BlueHDi 100 HP S&S 5 ileri manuel şanzıman gibi iki farklı seçenek sunuluyor. Benzinli cephesinde ise 1.2 PureTech 110 HP S&S 6 ileri manuel şanzıman kombinasyonu kullanıma sunuluyor.

Yeni Citroën Berlingo lansmana özel 45.000TL kredi için12 ay %0 faiz fırsatı veya 50.000TL kredi için aylık 1.500TL ödemeli finansman kampanyası ve 99.000TL’den başlayan fiyatlarla 3 Mayıs tarihinden itibaren tüm Citroën Yetkili Satıcılarında satışa sunuldu.