GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR…

PAYLAŞ
Hakki Tolunay

Bu köşem genelde dergide yer alan konuları içeren yazıları yazmak için ayırdığım bir sütun gibi.
Geçtiğimiz ay başında da, Bayram Bayramçavuş ile birlikte 4 gün Marmaris’te idik. Citroen’in bize tahsis etti Berlingo ile yeni yoldan İzmir’e, oradan da Marmaris’e geçtik. Toplam, 6 saat. Ve… 250 tl civarında bir bütçe. Teşekkürler Citroen Türkiye.
Yarışa gelince. Yine muhteşem bir organizasyon gerçekleştirmiş TOSFED. Neredeyse “0” hata. FIA Başkanı, Jean Todt da Marmaris’teydi. Ve FIA gözlemcisi, Michelle Mouton da gözlemci olarak. Onlar da memnun ki, açıkladılar:
Seneye 2020’de Türkiye Rallisi yine yapılacak. Marmaris yine var. Sonraki yıllarda da İnşallah devam edecek.

4 Gün toz toprak. Fotoğraf çekmek için yürünen onca kilometre. Yorgunluk, toz, toprak. Ama inanın büyük keyif. Daha kaç yıl devam eder bilinmez. Bir Monte Carlo, bir İsveç Rallisi, bir 1000 Göller’i izlemek zor ve pahalıdır. Elinizin altında böyle bir yarış varken kaçırmayın.

Tebrikler ve Teşekkürler TOSFED. Eren Başkan… Biz Basın mensupları ile yakından ilgilenen, Atıl Atılgan kardeşim. Bizleri garajarınde misafir eden Türk takımları. Ve… Elbette, teşekkürler Marmaris Belediye Başkanı.
Ve de bize bu yarışı hediye eden, Marmaris’li TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı.

Dergi bitip, baskıya girdikten sonra, Alper Canyaş kardeşimin iletişim şirketinden, bir bülten geldi. Bana da ilginç geldi. Sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim:
Dünyanın en büyük filo kiralama şirketlerinden biri olan LeasePlan, 2019 yılına ait Araç Maliyet Endeksi’ni açıklamış. 18 Avrupa ülkesindeki araç sahipliği ile kullanım maliyetlerinin analizini içeren rapor, elektrikli araçların rekabet gücünün arttığını ortaya koyuyor. Rapora göre, Norveç ve Hollanda’da elektrikli araç sahibi olmanın maliyeti dizel veya benzinli bir araca göre daha uygun. Birleşik Krallık ve Danimarka’da ise elektrikli araçlar ile diğer araçlar arasındaki makas her geçen gün daralıyor. Avrupa’da bir otomobile sahip olma maliyetinin aylık ortalama 617 Euro olduğu belirtilirken; bu maliyetin elektrikli araçlar için 854 Euro, dizel araçlar için 612 Euro ve benzinli araçlar için 596 Euro olduğu ortaya koyuluyor. Türkiye’de ise dizel yakıtlı bir araca sahip olmanın aylık maliyeti 609 Euro.

Araç Maliyet Endeksi’ni değerlendiren LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay ise, “Avrupa’da elektrikli araçlar ile dizel veya benzinli araçlar arasındaki fiyat farkının daraldığı çok net görülüyor. Bu da elektrikli araçların her geçen yıl daha rekabetçi hale geldiğini ortaya koyuyor. Elektrikli araçların ülkemizde daha ulaşılabilir ve etkin bir alternatif olabilmesi için vergi ve şarj alt yapısı destekleri çok önemli. Türkiye’de henüz elektrikli araç pazarı tam olarak oluşmadığı için bu anlamda bir veri yok. Ülkemizde en büyük payı dizel yakıtlı araçlar oluşturuyor. Türkiye, dizel yakıtlı bir araca sahip olma maliyeti açısından endekse katılan ülkeler arasında İsviçre’nin hemen ardından 8’inci sırada yer alıyor. Ülkemizde dizel yakıtlı bir araca sahip olmanın aylık maliyeti ise 609 Euro yani ortalama 3800 TL’yi buluyor” diyor.

LeasePlan Araç Maliyet Endeksi’ne göre, fosil yakıtlı araç kullanmanın maliyetinin en yüksek olduğu ülkelerin başında Hollanda ve Norveç geliyor. Hollanda’da dizel bir araca sahip olmanın aylık ortalama maliyeti 937 Euro iken, benzinli araç maliyeti 783 Euro, elektrikli araç maliyeti 872 Euro. Norveç’te ise dizel bir araca sahip olmanın aylık ortalama maliyeti 821 Euro iken, benzinli bir araca sahip olmanın maliyeti 851 Euro, elektrikli araç maliyeti ise 833 Euro. Sonuç olarak elektrikli araçlar Hollanda’da dizelden, Norveç’te de benzinli araçtan daha ucuz konumlanıyor. GSYİH dikkate alındığında toplam araç sahipliği maliyetinin en düşük olduğu ülkeler Yunanistan ve Birleşik Krallık iken, en yüksek maliyetlerin Hollanda ve İtalya’da olması dikkatleri çekiyor. Yunanistan’daki sürücüler yalnızca 410 Euro aylık ortalama maliyetle dizel yakıtlı bir araca sahip olabiliyor.

Ne demeli.
Elektrikli araçlara kavuşmada, yolumuz var daha.
Darısı bizim de başımıza…

Mutlu bir ay dileklerimle…

PAYLAŞ