Chery Tiggo 7 PRO 1.6 TGDI 7DCT…

ZİRVEYİ ZORLAYAN PERFORMAN... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ...

Chery Tiggo 7 PRO 1.6 TGDI 7DCT

Yeniden ve güçlü bir şekilde Türkiye pazarına giriş yapan Çinli Otomotiv devi Chery, kısa sürede pazara sunduğu tüm otomobillerle yer aldığı segmentelerde zirvedeki rakiplerinin koltuklarını sallamayı başardı. Sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu olan Chery Tiggo 7 Pro, sunduğu konforlu sürüş deneyimi, teknolojileri, performansı ve kalitesi ile markanın başarısının ne noktada olduğunu gösterdi bizlere.

Teknolojileri, konforlu sürüş özellikleri ve kalitesi ile ön plana çıkmayı başaran Chery Tiggo 7 Pro, uluslararası tasarımcılardan oluşan bir ekip tarafından markanın kimliğini yansıtan konsepte paralel olarak tasarlanmış. Görünüm olarak Tiggo ailesinin tasarım dilini benimseyen model, lüks kompakt SUV segmentinde sık görünüm ve sürüş konforuna odaklanan müşterileri hedefliyor adeta. Modelin ön yüzdeki kafes yapı, geometrik matris elmas vurgulu ızgarayı ve nokta matris galaksi desenli ön ızgarayı mükemmel bir şekilde yansıtıyor.

Chery Tiggo 7 PRO 1.6 TGDI 7DCT_2

LED teknolojili uzun ve kısa farlar, çok boşluklu bir yansıtıcı matris ile düzenleniyor ve geleneksel halojen farlara göre yaklaşık 2,7 kat aydınlatma verimliliği sağlıyor. Dinamik kayar sinyallerle donatılan farlar, sadece yalın ve zarif bir görünüm sunmakla kalmıyor, aynı zamanda üstün enerji tasarrufu ve canlı bir görünüm sağlıyor. Yandan bakıldığında güçlü omuz çizgisi, yüksek tavan çizgisiyle birlikte hem güçlü hem de üst sınıf bir izlenim oluşturuyor. Arkadan bakıldığında ise göze çarpan LED aydınlatma grubu ve yüksekte konumlandırılan fren lambaları etkileyici deseniyle çekici ve güçlü bir görünüm sağlıyor. Ayrıca TIGGO 7 PRO, ek dinamizm sağlayan 19 inçlik spor alüminyum alaşım jantlarla da dinamik görünümünü pekiştiriyor.

Chery Tiggo 7 PRO 1.6 TGDI 7DCT_3

Dış görünümü ile bile algıları ve ‘mi acaba’ düşüncelerini değiştirmeyi başaran Tüiggo 7 Pro’nun içerisine geçtiğinizde ise o aklınızdaki ‘mi’ den eser kalmıyor. Teknoloji, konfor ve şık görünümün bir bütünlük sağladığı kokpit sizi koltuğa bağlarken bir an önce kontağı çevirip harekete geçmenizi tetikliyor. Özenle şekillendirilen iç mekân tasarımı, kalite algısını üst seviyelere taşıyor. TIGGO 7 PRO’nun kokpitini, dokunma hissi uyandıran ve özenle şekillendirilen kaliteli malzemeler süslüyor. Kabin içindeki üst seviye kaliteyi ise gelişmiş teknolojik donanımlar tamamlıyor. Tamamen siyah iç mekân, üst sınıf kaliteyi yansıtıyor. Orta konsoldaki yumuşak deri yüzeyler kusursuz bir ambiyans oluşturuyor. Tüm bu oluşum, iç mekândaki teknoloji ve lüks duygusunu güçlendirerek görsel keyfi daha da artırıyor.

Chery Tiggo 7 PRO 1.6 TGDI 7DCT_4

12 inçlik tam LCD gösterge paneli, 10,25 inçlik merkezi dokunmatik kumanda ekranı ve 8 inçlik dokunmatik LCD klima ekranı, pek çok premium SUV rakiple yarışabilecek seviyede iddialı bir tasarıma sahip. LCD ekran, yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran ve klima ekranı arasındaki etkileşim, yenilikçi bir kullanıcı arayüzü oluştururken, güncel teknolojilerle bağlanılabilirlik uyumuyla da albenisini artırıyor.
Hem gövde hem de iç mekanındaki tasarımıyla dikkat çeken TIGGO 7 PRO, bu özellikleriyle yetinmeyerek ayrıntılarda gösterilen özen ile de beklentileri karşılıyor. Özellikle kablosuz akıllı telefon şarj özelliği ile sunulan “cep telefonunu unutma hatırlatıcısı” işlevi, bu detaylardan sadece bir tanesi. Bunun dışında anahtarsız giriş ve tek tuşla çalıştırma, 360 derece kuş bakışı panoramik arka görüş kamerası ve temassız açılan elektrikli bagaj gibi donanımlar genel paketi tamamlıyor. Ayrıca, çift bölgeli otomatik klima, kabin içi konforu tamamlıyor.

TIGGO 7 PRO kalite algısını yükselten deri koltuklarla donatılırken, sürücü koltuğu altı yönlü elektrikli ayar ve ısıtma özelliği ile her koşulda konfor sağlıyor. Üst seviye malzeme ve işçilik kalitesi her yerde kendini hissettiriyor. Elektrikli koltuk ayarı ve spor desenli dikiş gibi detaylar tasarım ve lezzeti birleştiriyor. Ayrıca çok işlevli direksiyon simidi, üstün kavrama ve dokunma hissi sağlayan kaliteli ve zarif bir deri ile kaplanıyor. Dolgulu koltuk minderleri ve sırtlık, üst düzey doku kalitesini tamamlıyor ve vücudu iyi bir şekilde destekleyerek sürüş konforuna katkı sağlıyor. 1,13 m²’lik iç hacim ile sınıfının en iyi değerine sahip olan Chery TIGGO 7 PRO’nun tek tuşla açılan, kapanan ve arkası kaldırılabilen geniş panoramik cam tavanı iç mekânı doğal ışıkla doldurarak sürüş sırasında aydınlık ve ferah bir kabin sağlıyor.

Sadece dikkat çekici görünümü ve teknolojileri ile değil yol tutuş, performans ve sürüş konforu gibi konularda da beklentilerin üzerinde işlere imza atan Chery Tiggo 7 Pro’nin kaputunun altında, marka tarafından geliştirilen ACTECO serisi 1.6 TGDI motora görev alıyor. 7 ileri otomatik DCT şanzıman ile uyum içerisinde çalışan bu motor Chery Tiggo 7 Pro’nun tüm performans ihtiyacına anında karşılık veriyor. Maksimum 183 HP maksimum güç ve 275 Nm tork üreten modern teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanan motor, iHEC yanma sistemi gibi beş temel teknoloji sayesinde yüzde 41 termal verimlilikle Çinli motorlara öncülük ediyor ve “Yılın En İyi 10 Motoru” arasında yer alıyor. Motorla kombine edilen ıslak çift kavramalı GETRAG 7DCT şanzıman, motorun gücünü yola etkin bir şekilde aktarırken yakıt ekonomisini de destekliyor, yüksek verimlilik seviyesine katkı sağlıyor. İster ani şerit değiştirme manevraları olsun, ister orta devirlerde ani hızlanmalarda olsun, güç aktarma sistemi, gaz emirlerine anında hızlanma ile cevap veriyor ve hızlı vites geçişleriyle sürüş keyfini destekliyor.

T1X platformu üzerinde yükselen Chery Tüggo 7 Pro, güvenlik ve sürüş destek sistemleri gibi konularda da dolu dolu bir otomobil. Yol bozukluklarını etkin bir şekilde sönümlemek üzere ayarlanan uzun stroklu süspansiyon sistemi, asfalt yollar dışında asfalt harici zeminlerde de gelişmiş konfor seviyesi sağlıyor. Yine aynı süspansiyon ve şasi kurulumu, lastiklerin her zaman yere güvenle basmasını sağlayarak üstün yol tutuş özellikleri dışında üstün fren performansı da sağlıyor. TIGGO 7 PRO, 100-0 km/s fren ölçümlerinde kaydettiği 37,48 metrelik değerle sınıfındaki rakiplerini geride bırakıyor.

Teknik Özellikler: CHERY TIGGO 7 PRO 1.6 TGDI 7DCT

Motor hacmi:………………………………….1598 cc
Silindir adedi:………………………………….Sıralı 4
Maksimum güç:……………………183 HP,5500 d/d
Maksimum tork:………………..275 Nm, 2000-4000 d/d
Aktarma:……………………………….önden çekiş
Şanzıman:…………………………7 ileri otomatik DCT
Maksimum hız:…………………………..200 km/s
0-100 km/s:……………………………………9,2
Ön lastik:……………………………..225/60 R 18
Arka lastik:……………………………225/60 R 18
Frenler-Ön/Arka:…………Hava kanallı disk/disk
Ortalama Yakıt Tüketimi:…………7,2 lt/100 km
Emisyon:……………………………..169 gr/km
Karoser-Uz/Gen/Yük:…….4500/1842/1705 mm
Dingil mesafesi:…………………………2670 mm
Bagaj hacmi:…………………………………475 lt
Ağırlık:………………………………………1497 kg