DÜNYADA MARKASAL BİRLEŞMELER VE… TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ…

PAYLAŞ
Hakki Tolunay

Biliyorsunuz, dünya otomobilde, globalleşmeye gidiyor markalar satın alınıyor, birleşmeler yapılıyor.

FIAT Grup, elbette Fiat başta olmak üzere, Lancia, Alfa Romeo, Maserati, Ferrari, Chrysler, Dodge, Jeep, Yamaha Motor Company, Iveco gibi markaları bünyesinde barındırmaktadır. Yani bu markaların bir anlamda sahibidir. Dünyanın en büyük otomobil ve endüstriyel grupları arasında yer alır. Karşısındaki rakip ise birinci sirada yer alan Volkswagen gruptur.

PSA ise, peugeot, citroen, ds, opel -vauxhall markalarından oluşan Fransız otomobil grubudur. Ben bu yazıyı kaleme almadan 1 gün önce haberi geldi ki, bu iki grup %50-50 birleşme kararı aldılar. Ve,,, Bunu resmi olarak açıkladılar.
VW grubu şirketinin adı, Almanca’da halkın arabası anlamına gelmektedir. Grubun sahip olduğu markalar Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Škoda, Volkswagen Ticari Araç ve Şubat 2008’den bu yana Scania’dır. Brezilya’daki fabrikalarında VW Titan Tractor adıyla kamyon üretimine başlamıştır.

FIAT-PSA, bu birleşmeden sonra, birinci sıraya oturup, VW grubun önünde 1. sıraya oturur mu, göreceğiz. Dünyada böyle birleşmeler olup güç artırımına giderken, Türkiye de kendi markasını yaratıyor.

Tek bir marka gibi düşünmeyin. Koca bir konsorsiyum var işin arkasında. 400 Üyeli TAYSAD’ın 62 üyesi de işin içinde.
Son zamanlarda, ekonominin gidişatı ve Suriye sınırındaki sıcak ortam, kaybettiğimiz şehitlerimiz yaşamlarımızı o kadar etkiliyor ki, Türkiye’nin otomobilini merak eden yok.
Onümüzdeki ay, yani Aralık ayında tanışacaksınız onunla. Size ilk başlarda bazı gazetelerde gösterilen temsili resimlerdeki, Chreysler 200 veya Saab’la hiç alakası yok karşınıza çıkacak Türkiye’nin otomobilinin.

O, Elektrik motorlu bir SUV olacak.
Bakan Varank bir konuşmasında, bu otomobilin prototipinin 2019 Aralık gösterileceğini söylemişti. Işın içinde Türkiye’nin otomotivine yön veren önde gelen Markalar temsilci ve de işin içinde TAYSAD da olunca zaman tuttu.
Bakan Varank o toplantıda, aracın menzilinin 500 km olacağını söylemişti. Zaman gibi bu da tutarsa, tadından yanına varılmaz.
Bu araç 2024’te yollara çıkacakmış… Bize ait bir Otomobilde herhalde Özel Tüketim Vergisi olmaz diye düşünüyorum. Yani Türkiye’de satın alinacak en hesaplı otomobil olacaktır diye düşünmek yanlış olmaz herhalde.

Sağlıklı ve mutlu bir ay dileklerimle.

PAYLAŞ