Toyota Corolla Hatchback 1.8 L Hybrid e-CVT…

ŞEKİL FARKLI RUH AYNI... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ...

Toyota Corolla Hatchback Hybrid

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde bünyesine eklediği gelişmiş güvenlik özellikleri, dış tasarımında geçirdiği küçük makyaj operasyonu ve 5. nesil tam hibrit motoru ile yenilenerek Türkiye yollarına çıkan Toyota’nın efsane modeli Corolla, Eylül ayında satışa sunulan ‘Hatchback’ versiyonu ile konuğumuz oldu sayfalarımıza. 60 yıla yaklaşan köklü geçmişi ile dünyanın en çok tercih edilen modeli ünvanına sahip Corolla her şekilde aynı ruhu yakalayan bir model olarak çıkıyor karşımıza.

60 yıla yaklaşan köklü geçmişi ve 25 yıllık hibrit tecrübesi ile segmentinin en iddialı modelleri arasında yer alan Toyota Corolla, hafif makyaj operasyonu ile yenilediği dış tasarımı ve iç kabin detayları ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz aylarda sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu olan Sedan versiyonu gibi Toyota’nın Yeni Global Mimarisi (TNGA) platformu üzerinde üretilen Corolla Hatchback Hybrid’in dinamik tasarımı, yeni modelin sportif ve çevik sürüşünden ipuçları veriyor. Ön panjurda yeni örgü deseni, sis farı çerçevelerinde ve alaşım jantlarda yapılan tasarım değişiklikleriyle Corolla Hatchback daha modern ve sportif bir görünüm kazandı. LED gündüz farlarını ve sinyal lambalarını içeren premium tasarımlı J şekilli LED farlar, modelin yeni aydınlatma imzası olarak öne çıkıyor.

Toyota Corolla Hatchback Hybrid_2

Dış tasarımında yaşadığı küçük kozmetik dokunuşlarla yenilenen Toyota Corolla Hatchback Hybrid’in iç tasarımına geçtiğimizde ise otomobilin dinamikliğinin altını çizen koyu renk teması, yeni döşeme seçenekleri ve kaplamaları daha çekici bir atmosfer karşılıyor bizleri. Sedan versiyonunda olduğu gibi üzerinde yükseldiği yeni elektronik platformun etkilerinin daha net hissedildiği Corolla Hatchback Hybrid’te de daha kapsamlı bir dijital deneyim bekliyor sizleri. Yeni modelde sunulan daha fazla fonksiyonel multimedya sistemi ve tamamen dijital, özelleştirilebilir 12.3 inç’lik renkli dijital gösterge ekranı öne çıkıyor. 12.3 inç’lik yeni renkli dijital gösterge ekranı, tüm verilerin her türlü ışık koşulunda kolayca okunmasını sağlıyor. Göstergelerin görünümü ise direksiyondaki düğmelerle 4 farklı modda ayarlanabiliyor. Yeni Toyota Touch 2 Multimedya Sistemi de daha hızlı performans ve birçok farklı bağlantı seçeneği sunuyor. Ürün gamında sunulan 10.5 inç dokunmatik multimedya ekrana sahip Corolla’da, kolay kullanım için klima ve ses sistemi açma/kapatma işlemleri için fiziksel düğmeler korunuyor. Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi için daha hızlı ve sezgisel tepkiler veren multimedya sistemi, kablosuz Apple CarPlay ve kablolu Android Auto akıllı telefon entegrasyonlarına da sahip.

Toyota Corolla Hatchback Hybrid_3

Bizim sayfalarımıza en üst donanım paketi ile konuk olan Corolla Hatchback’in her ihtiyaca uygun seçeneklerle satışa sunulduğunuda söyleyelim laf arasında isterseniz. Toyota, Corolla Hatchback Hybrid’i, Hybrid Flame ve Hybrid Passion X-Pack olmak üzere iki donanım seçeneğiyle satışa sundu. Her iki versiyon seçeneğinde de zengin donanım özellikleriyle dikkat çeken Corolla Hatchback Hybrid’de çift bölgeli otomatik klima, 10.5 inç Toyota Touch 2 Multimedya Sistemi, 12.3 inç’ renkli TFT ekranlı gösterge ekranı, Sesli Komut Sistemi, kablosuz Apple CarPlay/ Android Auto akıllı telefon entegrasyonu ve Toyota Safety Sense 3 gibi birçok özelliği standart olarak sunuluyor. Hybrid Passion X-Pack versiyonunda ise deri/kumaş koltuk döşemeleri, ambiyans aydınlatma, sürücü/ön yolcu koltuk ısıtma, kablosuz şarj ünitesi, 17 inç alüminyum jantlar, elektrikli açılabilir cam tavan, karartılmış arka/yan camlar ve akıllı giriş sistemi gibi özellikler ekleniyor.

Toyota Corolla Hatchback Hybrid_4

Dünyanın en çok tercih edilen otomobil olma özelliğine sahip Corolla’nın kaputunun altında yer alan bileşenlere geldiğimizde ise Toyota Sedan versiyonunda olduğu gibi Hatchback versiyonunda da kendi kendini şarj eden 5. nesil tam hibrit teknolojisine görev veriyor. Yapılan detaylı mühendislik ve tasarım çalışmaları sonrasında yeni hibrit sistemi daha iyi sürüş deneyimi, daha yüksek performans ve daha fazla verimlilik sağlıyor. Yeni lityum iyon bataryası ile daha güçlü ve verimli hale gelen, elektrik motoru ve benzinli motoru kombine eden yeni nesil hibrit 1.8 litrelik sistemin gücü yüzde 15 artırılarak 140 HP olurken 185 Nm tork üretiyor. Corolla Hatchback Hybrid’in 0-100 km/s hızlanması 1.7 saniye iyileştirilerek 9.3 saniyeye indi. Performans geliştirmeleriyle birlikte verimliliği de artırılan Corolla Hybrid’in ortalama CO2 emisyonu 102-107 g/km olurken, yeni model 4.5-4.7 lt/100 km’lik düşük yakıt tüketimiyle de dikkat çekiyor.

Verimlilik ve konfor konusunda başarılı işlere imza atan Corolla Hatchback güvenlik konusunda da dolu bir otomobil doğrusu. Son nesil Toyota Safety Sende ile donatılan Corolla Hatchback’te Toyota, sürücü, yolcular, yayalar ve diğer trafik kullanıcılarının da güvenliğini ön plana almış. Bu amaçla yeni ve gelişmiş teknolojiler Toyota T-Mate’te bir araya getirilerek şehir içi ve şehir dışı yolculuklarda daha güvenli bir deneyim sağlanması hedefleniyor. Yeni Corolla Hatchback, sürüş asistanı ve park destek asistan sistemlerinin de dahil olduğu en gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip üçüncü nesil Toyota Safety Sense Akıllı Güvenlik Sistemi ile donatıldı. Önceki nesil sisteme göre radar ve kamera sistemleri geliştirilen Toyota Safety Sense 3, artık daha geniş alanı ve daha uzun menzili tarayarak daha kapsamlı bir koruma sağlıyor.

Yeni Corolla Hatchback’ta yer alan Ön Çarpışma Önleyici Sistemi, belli şartlarda yol üzerindeki araçlara ek olarak karşı istikametten gelen yaya, bisikletli ve motosikletlileri de algılayacak şekilde geliştirildi. Güvenlik özelliklerine eklenen Kavşakta Çarpışma Önleme Sistemi, olası kaza ve çarpışma anlarında sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarırken, gerektiğinde otomatik fren yaparak kazaları engelleyebiliyor. Corolla Hatchback’le birlikte sunulan yeni güvenlik özelliği Proaktif Sürüş Desteği ise aracın yaya, bisikletli veya park halindeki araçlara yaklaşmasını önlemek ve kaza riskini en aza indirmek için yaya ve araçlara belli bir mesafe kaldığında sürüşü direksiyon ve fren aracılığıyla destekliyor. Güvenli Çıkış Desteği, kör noktada bir araç/bisiklet tespit ettiğinde ve kapının açılması durumunda, dijital gösterge ekranında uyarı ışıklarının yanmasını ve sesli uyarı verilmesini sağlıyor. Arka Koltuk Hatırlatıcı ise, arka koltukta çocuk veya evcil hayvan unutulmaması için araç durdurulduğunda dijital gösterge ekranında görsel ve sesli olarak uyarı veriyor.

Bunlara ek olarak; Acil Durum Direksiyon Desteği, Akıllı Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Sollama Desteği, Trafik İşareti Algılama Sistemi, Akıllı Şerit Takip Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi de Yeni Corolla’nın öne çıkan diğer güvenlik özellikleri arasında yer alıyor.

Teknik Özellikler: TOYOTA COROLLA HATCHBACK 1.8 L HYBRID e-CVT

BENZİNLİ MOTOR
Motor hacmi:………………………………….1798 cc
Silindir adedi:………………………………….Sıralı 4
Maksimum güç:……………………98 HP, 5200 d/d
Maksimum tork:………………..142 Nm, 3600 d/d
Aktarma:……………………………….önden çekiş
Şanzıman:…………………………e-CVT otomatik
Maksimum hız:…………………………..180 km/s
ELEKTRİK MOTORU
Tip:………………..Manyetik Tip Elektrik Motoru
Maksimum güç:……70 kW (95 HP), 5200 d/d
Maksimum tork:………………..185
HİBRİT SİSTEM AKÜSÜ
Tip:…………………..…….Lityum-İyon
Kapasite:……………….4.08 Ah
PERFORMANS
Hibrit Sistem Maksimum Güç:…103 kW (140 HP)
0-100 km/s:……………………………………9,1
Ön lastik:……………………………..225/45 R 17
Arka lastik:……………………………225/45 R 17
Frenler-Ön/Arka:…………Hava kanallı disk/disk
Ortalama Yakıt Tüketimi:…………4,7 lt/100 km
Emisyon:……………………………..106 gr/km
Karoser-Uz/Gen/Yük:…….4370/1790/1460 mm
Dingil mesafesi:…………………………2640 mm
Bagaj hacmi:…………………………………313 lt