RENAULT CLIO R.S. LINE…

ÜNVANININ HAKKINI VERİYOR... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ

Renault Clio RS Line

Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafından 2020 yılında “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçilen Renault Clio, R. S. Line donanım paketi ile Sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu oldu. Dinamik sürüş becerisi, yol tutuşu, yüksek teknolojileri ve tasarımdan üretime kadar kalitesi ile öne çıkan Clio ünvanının hakkını verdi doğrusu.

Daha modern ve atletik bir görünüme kavuşan Yeni Clio, 30 yıldır modeli başarıya taşıyan DNA’sını koruyor. Önceki dört neslin de mirasını barındıran Yeni Clio, efsaneye uygun yeni bir sayfa açıyor. Her açıdan daha şık ve dinamik olan Yeni Clio, bir önceki neslin ana hatlarını taşıyor. Model, bir yandan şık görünümünü korurken, diğer yandan etkileyici tarzıyla öne çıkıyor. Kaporta üzerindeki çizgiler, modele daha kaslı bir görünüm kazandırıyor. Genişletilen radyatör ızgarası, Yeni Clio’ya daha belirgin bir görünüm kazandırırken, motora ise etkin bir soğutma sağlıyor. Yeni Clio, 14 milimetre kısa olmasına rağmen (uzunluk 4048 mm, genişlik 1798 mm) daha geniş bir iç mekana sahip.

Renault Clio RS Line_2

Yeni Clio’nun karoserisi, aerodinamizmini ve sportif görünümünü artırmak için 30 milimetre alçaltıldı (yükseklik 1440 mm). 17 inç tekerlekler (versiyona göre) ise aracın dinamik duruşuna katkı sağlıyor. Köpekbalığı anten, full LED farlar ve yan camların çevresindeki krom detaylar, Yeni Clio’nun modern tarzına katkı sağlıyor ve iç mekanda olduğu gibi dış tasarımda da kalite algısını artırıyor. Sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu R.S. Line donanım paketinde Renault Sport DNA’sını taşıyan sportif hatlarıyla göze çarpıyor. Formua 1 tipi ön tampon, arı peteğini andıran ön ızgara, 17 inç R. S. Line elmas kesim alüminyum alaşımlı jantlar, difzörlü arka tampon ve krom kaplama egzoz çıkışı pakete özel ekstra özellikler olarak öne çıkarken, ön çamurluktaki ve bagaj kapısındaki R. S. Line amblemleri ile görünüm tamamlanıyor.

Renault Clio RS Line_3

Türkiye’de Yılın Otomobili seçien yeni Clio’nun içerisine geçtiğimizde ise daha güçlü bir teknolojik donanım ve daha sofistike yepyeni bir tasarım ile yüksek kalite ilk bakışta göze çarpıyor. Yeni Clio bünyesinde yüksek teknolojler barındırıyor: 9.3’’ dikey tablet ekran, Multisense Sürüş Deneyim Teknolojisi, Auto-hold fonksiyonlu elektrikli park freni B HB segmentinde ilk kez Renault Clio ile birlikte pazara sunulan özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca Yeni Clio’nun 391 litre hacimli bagajı segmentinin en iyisi olarak öne çıkıyor.

Renault ürün gamında ilk kez Yeni Clio’da kullanılan 360° kuş bakışı kameranın yanı sıra Smart Cockpit, Eller Serbest Park Destek Sistemi, kablosuz şarj, akıllı telefon ekran yansıtma özelliği, 7’’ kişiselleştirilebilir sürücü ekranı ise bir üst segmente ait özellikler olarak dikkat çekiyor. Yeni Clio’nun direksiyonunda sürüş keyfini iyileştirmek adına tüm detaylar düşünülmüş. Önceki nesile kıyasla daha kompakt bir hava yastığı kullanılarak, direksiyona daha şık ve rafine bir tarz kazandırılmış. Yeni direksiyon sayesinde sürüş ekranının görülebilmesi kolaylaşıyor. Dişli oranının 15,2’den 14,4’e indirilmesi sayesinde direksiyonun daha hassas ve daha kolay yönlendirilmesi sağlanarak sürücünün direksiyon hakimiyeti artırılmış. Yeni CLIO R.S. Line’ın kokpiti sportif karakteri kırmızı dikişlerle vurgulanan karbon bir görünümle destekliyor; güçlendirilmiş yan destekli sportif koltuklar, çift elmas logolu sportif deri direksiyon, alüminyum pedallar, çarpıcı kırmızı çizgilerle pekiştirilmiş ön panel ve emniyet kemerleri. Siyah tavan ve sürücü odaklı yüksek teknolojiye sahip kokpit bu sportif atmosferi tamamlıyor.

Renault Clio RS Line_4

Clio R.S. Line’nin kaputunun altında 1.3 TCe motor görev alıyor. 130 bg güç ve 240 Nm tork üreten yeni nesil motor 7 ileri çift kavramalı EDC otomatik vitesle birlikte Yeni Clio’nun tüm dinamik özelliklerini barındırırken, her koşulda heyecan verici bir sürüş deneyimi sağlıyor. Konforlu ve güvenli sürüş için bünyesine yeni teknolojiler ekleyen Clio’da sürüşü kolaylaştırmak, güvenliği artırmak ve daha konforlu seyahat için üst seviye sürüş destek sistemleri yer alıyor. Sürüş, Park ve Güvenlik olarak üç başlıkta toplanan sürüş destek sistemleri arasında Aktif Acil Fren Destek Sistemi, Hız Uyarılı Trafik İşaretleri Tanıma Sistemi, Şerit Takip Sistemi, Eller Serbest Park Destek Sistemi, Auto-hold Fonksiyonlu Elektrikli Park Freni, Otomatik Uzun/Kısa Farlar Yeni Clio’da öne çıkan güvenlik donanımları olarak öne çıkıyor.

Sonuç olarak; Türkiye’de Yılın otomobili seçilen Yeni Renault Clio, dinamik sürüş secerisi, yol tutuşu, yüksek teknolojileri, tasarımı ve kalitesi ile ünvanının hakkını vermeyi başardı.

TEKNİK ÖZELLİKLER: RENAULT CLIO R.S. LİNE

Motor hacmi: 1332
Silindir adedi: Sıralı 4
Maksimum güç: 130 HP /5000
Maksimum tork: 240 Nm/1600
Aktarma: Önden çekiş
Şanzıman: 7 ileri otomatik
Maksimum hız: 200
0-100 km/s: 9,0
Ön Lastik: 205/45 R 17
Arka: 205/45 R 17
Ön Fren: Hava kanallı disk/disk
Arka:
Ortalama: 5,3,1
Emisyon: 121
Uz/Gen/Yük: 4050/1798/1440
Dingil mesafesi: 2583
Bagaj hacmi: 391
Ağırlık: 1117