Peugeot Rifter Allure 1.5 Blue HDi 130 HP EAT8…

SEN NE OLSUN İSTİYORSAN... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ

PAYLAŞ

Bu ay sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu olan Peugeot Rifter gerçekten enteresan bir otomobil. Güçlü görüntüsü ile biraz SUV, fonksiyonelliği ile biraz MPV ve geniş yükleme alanı ile fazlasıyla hafif ticari. Tüm bu özelliklerin mükemmel birleşiminden doğan Peugeot Rifter, günlük kullanımda sen hangisi olmasını istiyorsan o olmayı başarıyor.

Puegeot’un değişen pazar koşullarını göz önüne alarak üç farklı sınıf müşterisini kendine çekebilecek bir otomobil olarak tasarladığı Rifter markanın en güncel tasarım diline sadık görünümüyle dikkat çekiyor. Yüksek yapısı ve SUV’leri aratmayan kaslı çizgileriyle oldukça sportif bir duruşa sahip otomobil, sahip olduğu diğer özellikleriyle de gerek şehir, gerek şehirler arası yolculuklarda ve gerekse küçük hafta sonu aktivitelerinde ideal yol arkadaşı olarak öne çıkıyor. RIFTER’ın modern ve güçlü ön tasarımı, güncel Peugeot ürün gamında olduğu gibi Aslan logosunu dikey konumlu ön ızgaranın ortasında konumlandırıyor. Aslan pençesinden esinlenilen tasarım ön farların orta kısmında LED imzası ile bütünleşiyor. Kısa ve yatay konumlu motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, kısa ön ve arka aks çıkıntılarıyla mükemmel gövde orantıları sergilerken kaslı ve güçlü bir görünüm sunuyor. Tasarımın önemli bir parçası olan ve gövdeye entegre edilen tavan rayları Peugeot RIFTER’ı tamamlıyor. Ön tarafta uygulanan ve otomobile güçlü olduğu kadar modern bir görünüm kazandıran simetrik formlar tasarımda bütünlüğü sağlamak ve profilden de bakıldığında güçlü bir görünüm sunmak üzere yan gövde de uygulanıyor. Arka tasarımı domine eden büyük bagaj kapağı devasa bir bagaja açılırken markanın imzası niteliğinde olan üç pençe şeklindeki stop lambaları marka aidiyetine vurgu yapıyor. Köşeleri de içine alan tamponlar tasarımlarıyla günlük kullanımın zorluklarına karşı etkin bir koruma sağlıyor.

Peugeot Rifter Allure 1.5 HDiPeugeot RIFTER ayrıca SUV dünyasına özgü yüksek oturma pozisyonu, büyük tekerlekler, büyük kapı ve gövde kaplamaları, çamurluk kaplamaları ve tampon korumaları gibi bazı karakteristik tasarım detaylarını bünyesinde barındırıyor. Bütün bu detayların oluşturduğu bütünlük otomobile özgün bir karakter kazandırırken aynı zamanda çok yönlü bir kullanım imkanı sunuyor. RIFTER, dinamik ve kompakt yapısıyla şehir içinde rahat ve pratik bir kullanım sunarken fonksiyonel yönüyle hafta sonu aktivitelerini ve farklı kullanım amaçlarını destekliyor.

Peugeot Rifter Allure 1.5 HDiEtkileyici dış görünümü ile dikkat çeken Rifter’in kapısı açıp içeri geçtiğinizde de alışılmış kalıpların dışında bir tasarımla karşılaşıyorsunuz. Bünyesinde gelişmiş teknolojileri barındıran i-Cockpit ile modern ve teknolojik kokpit, ergonomik ve kullanışlı yapısıyla Rifter’in marka ile olan bağının en güçlü göstergesi. İki kenarı düz kompakt boyutlu direksiyon simidi, sürücünün doğrudan görüş alanında bulunan 8 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran ve krom çerçeveyle kalite algısı artırılan yükseltilmiş gösterge paneli olmak üzere birbirini tamamlayan farklı donanımların birleşiminden oluşan Peugeot i-Cockpit® benzersiz bir sürüş deneyimi sunuyor. Kolay anlaşılır dokunmatik ekranlı bilgi ve eğlence sistemi, iki adet USB soketi, bir adet Aux soketi, Bluetooth bağlantısı ve kablosuz şarj gibi kapsamlı bağlanabilirlik özellikleriyle araç içerisinde geçen süreyi keyfe dönüştürüyor. Mirror Link, Apple Carplay ve Android Auto uyumlu sistem Mirror Screen özelliğini destekliyor. Sesli komut sistemi üzerinden de kullanılabilen internet bağlantılı 3D navigasyon sistemi özel ilgi alanlarına göre arama yapma veya gerçek zamanlı trafik durumu bilgisi (TomTom) ile sürücüyü desteklerken ayrıca park yeri ve akaryakıt istasyonu dışında bölgesel hava durumu bilgisi de veriyor. Her bir ayrıntısı büyük bir özenle şekillendirilen kokpitte iklimlendirme sistemini kumanda etmek üzere şık krom kaplı spor tip düğmeler devreye giriyor. Kolay erişilebilir bir noktaya konumlandırılan bu düğmeler dijital sıcaklık göstergesini zarif tasarımıyla çevreliyor.Peugeot Rifter Allure 1.5 HDi
Ölçüleri ve yapısı itibarı ile son derece fonksiyonel bir kullanım alanı sunan Rifter’da bagaj kapasitesi 775 litre. Sürücü ve beraberindeki yolcular, orta konsol, ön baş üstü, kapı panelleri ve hatta birinci ve ikinci koltuk sırasının zemininde olmak üzere erişimi kolay bir dizi saklama alanından yararlanabiliyorlar. Yenilikçi bir çözümle tavan döşemesine entegre edilen ön yolcu hava yastığı; kapalı, soğutmalı, yüksek kapasiteli bir saklama alanı yaratılmasına imkan sağlıyor. Bu sayede donanım paketine bağlı olarak 186 litreye varan bu sınıfta daha önce görülmemiş bir saklama alanı kullanıma sunulabiliyor. 2002 yılında ilk kez kullanıma sunulan ve kullanıcılar tarafından çok beğenilen Zénith® tavan daha çekici bir yaşam alanı sunmak üzere nesiller boyunca gelişmeye devam ediyor. Elektrikli güneş perdesi ile desteklenen tek parça sunroof, saklama alanlarına sahip yarı şeffaf kemer de kabin içi fonksiyonelliği destekliyor. 14 litre saklama alanı sunan ve tavandaki saklama alanına bağlı olan bu bölüme, ikinci koltuk sırası veya bagajdan ulaşılabiliyor. LED ambiyans aydınlatması kabin içerisindeki modern hissi destekliyor.Peugeot Rifter Allure 1.5 HDi

Peugeot, tasarım ve fonksiyonelliği ile farklı bir çizgi yakaladığı Rifter’in kaputunun altında 1.5 litrelik Blue HDi dizel motora görev vermiş. 8 ileri tam otomatik şanzıman ile birlikte verilen her komutun atından başarı ile kalkan 1499 cc hacmindeki motor, 3750 d/dk’da 130 HP güç ve 1750 d/dk’da 300 Nm tork üretiyor. Ara hızlanma verileri açısından da son derece etkileyici olan kombinasyon, fabrike verilerine göre 4.4 litrelik bir tüketim değeri sunuyor. Dinamik sürüş özellikleriyle ünlenen EMP2 platformu esas alınarak tasarlanan Peugeot Rifter markaya özgü sürüş keyfini yansıtıyor. İleri seviyede modüler ve geniş bir yükleme için tasarlanan arka bölüme karşın Rifter başarılı bir konfor ve rahatlık seviyesi sunuyor. Markaya özgü sürüş karakteristiği için süspansiyon geometrisi ve direksiyon hassasiyeti özel olarak ayarlanmış. Yüksek oturma pozisyonu ve 10,8 metrelik dönüş çapı, kıvrak ve atak sürüş özelliklerinin yanı sıra iddialı sürüş keyfini beraberinde getirirken, yerden yüksek yapı sayesinde her türlü yol koşuluna meydan okuyabilecek kadar iyi. Konforlu ve kolay kullanılan bir araç olan Peugeot Rifter sessizlik beklentilerini de rahat karşılıyor. Süspansiyon sistemi kabin içindeki yolcuların rahat etmesini sağlıyor.
Günlük yaşamın gereklerini yerine getirmek üzere yola çıkan Rifter, geleneksel el freninin yerini alan Elektrikli Park Freni, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, kapsamı genişletilen Aktif Trafik Levhası Tanımlama Sistemi, Aktif Şerit Takip Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Aktif Güvenlik Freni, Akıllı Far Asistanı, Visiopark 180° geri görüş kamerası, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Anahtarsız Giriş Sistemi gibi son derece kapsamlı teknolojik ekipmanları bünyesinde barındırıyor.

Sonuç alarak; SUV’nin güçlü görüntüsüne, MPV’nin fonksiyonelliğine ve Hafif Ticari’nin geniş yükleme alanına sahip Peugeot Rifter, bünyesinde barındırdığı tüm bu özellikleri mükemmel bir şekilde birleştirerek kullanıcısının o gün hangisi olmasını istiyorsa o olabilen bir otomobil.

Teknik Özellikler: PEUGEOT RIFTER ALLURE 1.5 BlueHDi 130 HP EAT8

Motor hacmi:…………………… 1499 cc
Silindir adedi:…………………… Sıralı 4
Maksimum güç:…… 130 HP, 3750 d/d
Maksimum tork:….. 300 Nm, 1750d/d
Aktarma:…………………. Önden çekiş
Şanzıman:…………… 8 ileri Otomatik
Maksimum hız:……………… 180 km/s
0-100 km/s:………………………. 10,8
Ön Lastik :………………. 215/65 R 16
Arka Lastik:…………….. 215/65 R 16
Frenler-Ön/Arka: Hava kanallı disk/disk
Ortalama Yakıt Tüketimi:………… 4,4
Emisyon:…………………… 116 gr/km
Uz/Gen/Yük:… 4403/1848/1879 mm
Dingil mesafesi:…………… 2785 mm
Bagaj hacmi:…………………… 775 lt
Ağırlık:……………………….. 1465 kg

PAYLAŞ