Mercedes-Benz CLS 400 d 4Matic AMG – Nefesinizi Kesiyor…

Dört kapılı coupe segmentinin öncüsü olan Mercedes-Benz CLS üçüncü nesli ile sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu oldu bu ay. Bir coupe otomobilin şıklık ve dinamizmini bir sedanın konfor ve fonksiyonelliği ile mükemmel şekilde birleştiren otomobil ilk gördüğünüz andan itibaren nefesinizi kesiyor adeta.

PAYLAŞ
Mercedes-Benz CLS 400 d

Mercedes-Benz CLS, üçüncü neslinde sportif yönünü öne çıkaran bir tasarımla çıktı karşımıza. Markanın coupe modellerine has, tek çıtalı elmas görünümlü ön ızgarası ve uzun motor kaputu hatları otomobilin sportif çizgilerini tamamlarken, ince ve geniş LED ön farları dinamik tasarımlı radyatör ızgarası ile bütünlük oluşturuyor. CLS’ye yandan bakıldığında; yay kadar gergin ve yüksek omuz çizgisi, sportif tasarımı ve çerçevesiz camları dikkat çekiyor. Öne doğru eğimli burun tasarımı köpekbalığından esinlenilirken, zekice uygulanan tasarım sayesinde motor kaputu gerçekte olduğundan daha da uzun bir görünüm sergiliyor. Mercedes-Benz’in yalın tasarım diline sadık kalan ve “Duyusal Saflık” felsefesini devam ettiren yeni CLS’de girinti, oluk ve çizgiler önemli oranda azalırken yüzeylerde kavisli kubbe şeklinde formlara yer veriliyor. Arka tarafa doğru ilerlediğimizde agresif çizgilerin devam ettiğini görüyoruz. Yenilenmiş stop grubu, tampon ile bütünleşen krom çerçeveli egzoz çıkışları ilk dikkati çeken detaylardan. Yere yakın gövde, kısa tampon-tekerlek masafesi ve 19 inçlik alaşımlı jantlar otomobile ekstra atak bir görümün kazandıran özellikler arasında.

Dış görüntüsü ile nefesinizi kesmeyi başaran CLS’nin içerisine girdiğinizde de duygularınız hiç değişmeden devam ediyor. Malzeme kalitesi ve işçilik en üst seviyede, özellikle torpidonun ortasında ve kapıların üst taraflarında kullanılan ağaç kaplamalar. AMG donanım seviyesine sahip otomobilin kabini dış görünüşte olduğu gibi sportif bir tasarıma sahip. Konsolun ortasında yar alan 12,3 inçlik merkezi medya ekranı, aydınlatmalı havalandırma çıkışlarını da kapsayan 64 renk seçenekli üç bölgeli ambiyans aydınlatması, Mercedes me connect hizmetleri ve LTE teknolojisinden yararlanan iletişim modülü CLS’nin zengin standart özelliklerinden bazıları. Medya ekranı gibi 12,3 inçlik boyuta sahip gösterge panelini üç moddan birini seçip kişiselleştirebiliyorsunuz. Ayrıca menülere kumanda eden touchpad ve kontrollerin artık daha sezgisel bir şekilde optimize edildiğini söyleyebiliriz. Yeni CLS, daha da geliştirilen kamera ve radar sistemleri sayesinde yolu çok daha etkin bir şekilde gözlemliyor. Ayrıca harita ve navigasyon bilgilerini de sürüş koşullarını hesaplarken dikkate alıyor. Otoyol veya otoyol benzeri yollardaki dur-kalk sürüş koşullarında 30 saniyeye kadar durma sürelerinde ek müdahaleye gerek bırakmaksızın yolculuğa kendisi devam edebiliyor.

Dış ve iç tasarımı ile nefesinizi kesmeyi başaran CLS’nin kaputunun altında yer alan birleşenlere geldiğimizde, altı silindirli 3.0 litrelik 340 HP güç üreten turbo dizel motor ve 9 ileri otomatik birlikte görev aldığını görüyoruz. Motorun ürettiği 700 Nm torku öne yüzde 45 arkaya yüzde 55 oranında dağıtan dört tekerlekten çekiş sistemi ilk kalkış anında otomobilin olduğu yerden atak bir şekilde kalkmasını sağlarken yola tutunmasını da başarıyla gerçekleştiriyor. Mercedes-Benz CLS 400 d, yüksek güç üreten motoru sayesinde 0-100 km/s hızlanması 5 saniyede tamamlanırken 250 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. İlk hızlanma anından itibaren kesintisiz güç üretmesi ile öne çıkan motor fabrika verilerine göre 6.0 litre ortalama tüketim değerine sahip. Sürüş özelliklerine geldiğimizde CLS’nin sportif özelliklerinin ön planda olduğu ama konfordan da ödün vermeyen bir karaktere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Otomobil C ve E-Serisi’nde kullanılan MRA platformu üzerine inşa edilmiş ve önde dört kollu, arkada beş kollu süspansiyon sistemi kullanılıyor. Standart olarak dinamizm odaklı ama konforlu çelik yaylı bir süspansiyon sistemi sunuluyor. İsteğe bağlı olarak sunulan DYNAMIC BODY CONTROL ile yürüyen aksam daha sportif bir karakter sergilerken ön ve arka aks amortisörlerinin sertlikleri yol şartlarına bağlı olarak sürekli ayarlanıyor. Comfort, Sport ve Sport+ sürüş programları üzerinden süspansiyon karakteri ayarlanabiliyor. Yine isteğe bağlı olarak sunulan havalı süspansiyon AIR BODY CONTROL ile daha da geliştirilmiş ayarlanabilir ve adaptif amortisör sistemi devreye giriyor. Sürücü, sürüş programı düğmesi üzerinden konfordan sportife kadar farklı süspansiyon karakterlerinden birini seçebiliyor. Sürüş destek ve güvenlik sistemleri modüler bir yapıyla sunuluyor. Aktif fren yardımcısı, şerit takip yardımcısı, konsantrasyon kaybı uyarı sistemi ATTENTION ASSIST ve yolcu koruma sistemi PRE-SAFE standart olarak sunuluyor. Araç içerisindeki yolcuların kulaklarını olası bir çarpışma öncesinde çarpışma anında oluşacak olan gürültüye hazırlayan PRE-SAFE Sound da standart donanım listesinde yer alıyor.

Sonuç olarak; segmentinin öncüsü olan Mercedes-Benz CLS, sportif ve zarif görüntüsünün yanı sıra, bir coupenin dinamizmi ve bir sedanın konforunu konforunu mükemmel şekilde birleştirerek nefesinizi kesmeyi başarıyor.

Teknik Özellikler: MERCEDES-BENZ CLS 400 d 4MATIC AMG

Motor hacmi:……………………………………..2925 cc
Silindir adedi:……………………………………..Sıralı 6
Maksimum güç:……………………..340 HP, 4400 d/d
Maksimum tork:…………….700 Nm, 1200-3200 d/d
Aktarma:……………………………4 tekerlekten çekiş
Şanzıman:………………………………9 ileri Otomatik
Maksimum hız:………………………………..250 km/s
0-100 km/s:………………………………………….5,0
Ön lastik:…………………………………..245/40 R 19
Arka lastik:………………………………..275/35 R 19
Frenler-Ön/Arka:……………………Hava kanallı disk
Ortalama Yakıt Tüketimi:………………6,0 lt/100 km
Emisyon:……………………………………..152 gr/km
Karoser-Uz/Gen/Yük:…………4996/1896/1436 mm
Dingil mesafesi:………………………………2939 mm
Bagaj hacmi:………………………………………520 lt
Ağırlık:……………………………………………1860 kg

PAYLAŞ