Mercedes-Benz A 180 d Sedan…

STANDARTLARI YÜKSELTİYOR... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ

Mercedes-Benz A 180 d Sedan

Haziran ayında düzenlenen lansmanında tanıştığımız Mercedes-Benz’in kompakt sınıftaki ilk sedan modeli ve sınıfının en yeni üyesi A Serisi Sedan sıcağı sıcağına sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu oldu. Sınıfının standartlarını yükselterek yeniden belirleyen otomobili İstanbul’un keşmekeş trafiğinde deneyimlemektense Gökçeada’nın kekik kokulu yollarında kullanalım, kendimizi ödüllendirelim istedik.

Mercedes-Benz A Serisi Sedan için standart test programını bir kenara bırakıp otomobili basın mensuplarına bir hafta süre ile vereceğini lansmanda duyurmuştu. Yaz sıcağında, teknolojinin konforla buluştuğu otomobili bir hafta boyunca İstanbul’un keşmekeş trafiğinde kullanmaktansa rotamızı Gökçeada’ya çevirelim kekik kokulu yollarda huzuru bulalım istedik. Evet daha fazla gezi yazısına dönmeden A 180 d Sedan’dan bahsedelim biraz da. Yol boyunca ve mola yerlerinde meraklı gözleri üzerinde toplamayı başaran Yeni Mercedes-Benz A-Serisi Sedan, premium kompakt sedan sınıfının standartlarını yeniden belirliyor adeta.

Mercedes-Benz A 180 d Sedan_2

Otomobil yeni nesil Mercedes-Benz modellerinin tasarım diline sadık bir görünüm sergiliyor. Kısa ön ve arka uzantılarının da katkısıyla A-Serisi Sedan, dinamik, sportif karakterli bir kompakt sedan gövde oranlarını sunuyor. Markanın karakteristik tasarım unsurlarından biri olan uzun motor kaputunu ince tasarımlı farlar ve yine markanın karakteristik ön ızgarası tamamlıyor. Olabildiğince geride konumlandırılan yaşam alanı ve kısa bagaj kapağı uzantısı, dört kapılı sedanın dinamik görünümünü destekliyor. Kaslı omuz çizgisi ve yan gövdedeki hareketlilik, güçlü ve dinamik görünüme katkı sağlıyor. Yan aynalar araç gövdesinde yer buluyor. İki parçalı arka aydınlatma grubu daha geniş bir görünüm sunarken A-Serisi Sedan’ın dinamizmini destekliyor.

Arka koltuk baş mesafesiyle sınıfının en iyi değerini sunan otomobil aynı zamanda bilinen ve beğenilen A-Serisi niteliklerini de bünyesinde barındırıyor. 4.549 mm uzunluğa, 1.796 mm genişliğe, 1.446 mm yüksekliğe ve 2.729 mm dingil mesafesine sahip otomobil, söz konusu boyutları ile geniş bir yaşam alanı ve 420 litrelik bir bagaj kullanımı sunuyor. Sadece omuz, dirsek ve baş mesafesiyle ortalamanın üzerinde değerler sunmakla kalmayan A-Serisi Sedan; 944 mm ile sınıfının en iyi arka koltuk baş mesafesi veya arka koltuklara geçiş kolaylığı gibi üstün özelliklerle aynı zamanda kullanım kolaylığı da sunuyor. 420 litre hacimli bagaj, 950 mm genişliğe ve 462 mm’lik kilit ile arka cam alt kenarını arasındaki mesafesiyle geniş bir yükleme girişi sunuyor.

Mercedes-Benz A 180 d Sedan_3

Dış görüntüsü ile meraklı gözleri üzerinde toplamayı başaran A Serisi Sedan’ın içerisine girdiğinizde ise teknoloji dolu bir yaşam alanı karşılıyor sizi. Modern çizgiler, kaliteli malzeme ve ustalık kokan işçiliğin kendini gösterdiği iç mekan tasarımı gösterge paneli ile başlıyor. Gösterge panelinin üzerini örten bir koruma bulunmadığı için gösterge panelinin gövdesi havada süzülüyor hissi veriyor. İsteğe bağlı olarak 64 renk seçeneği sunan ambiyans aydınlatması, havada süzülme etkisini daha da güçlendiriyor. Tamamen dijital gösterge paneli isteğe bağlı olarak sunulurken türbin görünümlü havalandırma çıkışları sportiflik vurgusunu arttırıyor.

Yeni Mercedes-Benz A-Serisi Sedan’ın kokpit tasarımı; iki adet 7 inç’lik ekran, bir adet 7 inç ve bir adet 10,25 inç’lik ekran ve son olarak iki adet 10,25 inç’lik ekran olmak üzere üç farklı seçenek ile sunuluyor. Yeni A-Serisi, aynı zamanda “Mercedes me connect” için yeni bir dönemin başlangıcı olan yenilikçi bilgi ve eğlence sistemi MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi ile yollara çıkan ilk Mercedes-Benz modeli olma özelliğini taşıyor. Yapay zeka özelliği ile gelen öğrenme yeteneği ile benzersiz bir sistem olan MBUX, Yeni A-Serisi Sedan için de standart olarak sunuluyor.

Kişiselleştirilebilen MBUX, kendini kullanıcıya uyarlıyor ve böylece otomobil ile sürücü ve yolcular arasında duyusal bir bağ kuruyor. Donanım seviyesine bağlı olarak yüksek çözünürlüklü 10.25 inç, tamamen dijital gösterge paneli, standart olarak sunulan dokunmatik ekran ve günlük konuşma dilini anlayan, “Hey Mercedes” komutu ile etkinleşen sesli komut sistemi gibi özellikler devreye giriyor. MBUX, dokunmatik ekran, isteğe bağlı olarak sunulan ve vites konsoluna entegre edilen dokunmatik kumanda paneli ve direksiyon üzerindeki Dokunmatik Kontrol Düğmeleri olmak üzere üç farklı arayüz üzerinden kumanda ediliyor. Ayrıca ön camda sanal gösterge paneli de sunuluyor.

Mercedes-Benz A 180 d Sedan_4

Sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu olan yeni A Serisi Sedan’ın kaputunun altında 1461 cc hacminde, 116 beygir güç ve 260 Nm tork üreten dizel motor görev alıyor. 7G-DCT çitf kavramalı otomatik şanzıman ile birlikte aldığı tüm komutları başarıyla yerine getiren motor, otomobilin 0-100 km/sn hızlanmasını 10,6 saniyede gerçekleştirirken maksimum 206 km/sa hıza ulaştırıyor. Fabrika verilerine göre 100 km’de 4,3 litre karma tüketim değeri sunan birliktelik, sakin ve tadını çıkararak yaptığımız yolculukta da bize aynı değerleri vermeyi başardı. Sessiz çalışma karakterine sahip motor, başarılı yalıtım ve otomatik vitesin iyi ayarlanmış devir geçişleriyle son derece gürültüsüz bir sürüş keyfi sunmayı başarıyor. Yol tutuş, viraj kabileyeti, konforlu sürüş özellikleri gibi konularda markanın kendini ispatlamış yürüyen aksamları ile donatılan A Serisi Sedan’da ön aksta McPherson tipi bağımsız ve arka aksta ise ağırlık avantajına sahip yarı bağımsız bir aks görev yapıyor. 4MATIC ile donatılan versiyonda ayarlı amortisörler veya büyük jantlı versiyonlarda dört kollu bağımsız bir süspansiyon devreye giriyor.

Hayatınızı kolaylaştıran zengin standart donanım seviyesi ile yola çıkan A Serisi Sedan’da, en güncel sürüş yardım sistemleri ile sınıfının en yüksek aktif güvenlik seviyesini sunuyor. Gelişmiş radar ve kamera sistemleri sürüş yönünü 500 metreye kadar tararken, A-Serisi, ilk defa kısmen otonom sürüş gerçekleştirebiliyor. Harita ve navigasyon verilerini sürüş yardım sistemlerinde kullanan A-Serisi, DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı ile sadece öndeki aracı takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda araç hızını sürüş yönündeki viraj veya kavşaklara uyarlayabiliyor. Aktif Fren Yardımcısı ve Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı gibi sistemler de sürüş güvenliğini tesis etmeye yardımcı oluyor.

Yeni A-Serisi, standart olarak sunulan Aktif Fren Yardımcısı, yavaş ilerleyen, durmak üzere olan ve duran araçlar dışında yoldan karşıya geçen yaya veya bisikletlilerle olası çarpışmanın şiddetini azaltıyor veya tamamen önlüyor. Yine standart olarak sunulan Aktif Şerit Takip Yardımcısı, 60 ile 200 km/s arasındaki sürüşlerde aracın kontrolsüz bir şekilde içinde bulunduğu şeridin dışına çıkması halinde titreşimle sürücüyü uyarıyor ve aracın şeritten çıkmaya devam etmesi halinde tek taraflı olarak fren müdahalesinde bulunuyor ve aracı tekrar şeridine döndürüyor. PRE-SAFE® PLUS, olası bir arkadan çarpmayı algılayarak fren sistemini etkinleştiriyor ve çarpışmanın şiddetiyle aracın ileriye fırlayıp başka bir araca veya nesneye çarpmasını önlüyor.

Sonuç olarak; yüksek sürüş keyfi ve güvenlik donanımlarına sahip Mercedes-Benz’in kompakt sınıftaki ilk sedan modeli A Serisi Sedan, sınıfının standartlarını yükseltiyor.

Teknik Özellikler: MERCEDES-BENZ A 180 d SEDAN

Motor hacmi:………………………………. 1461 cc
Silindir adedi:………………………………. Sıralı 4
Maksimum güç:………………. 116 HP, 4000 d/d
Maksimum tork:……… 260 Nm, 1750-2750 d/d
Aktarma:……………………………… Önden çekiş
Şanzıman:……………………….. 7 ileri Otomatik
Maksimum hız:…………………………. 206 km/s
0-100 km/s:………………………………….. 10,6
Ön Lastik:…………………………… 205/60 R 16
Arka Lastik:…………………………. 205/60 R 16
Frenler Ön/Arka:……….. Hava kanallı disk/disk
Ortalama Yakıt Tüketimi:……………………. 4,3
Emisyon:………………………………. 113 gr/km
Uz/Gen/Yük:…………….. 4549/1796/1446 mm
Dingil mesafesi:……………………….. 2729 mm
Bagaj hacmi:……………………………….. 420 lt
Ağırlık:……………………………………. 1290 kg