Karlı Sarıkamış’ta Keyifli İki Gün – Fiat Egea S-Desing

Fiat Motor Sporları Takımı’nın pistlerde yarattığı dinamizmi cadde otomobillerinde gençlere sunmak ve gençlerin gönlünü fethetmek isteyen Fiat, Motor sporlarıyla cadde otomobilleri arasındaki bağı sağlamlaştırmak ve motor sporlarını seven gençlere, pistlerde gördükleri araçların benzerlerini, günlük hayatlarında kullanma imkanı vermeyi amaçlıyor. Fiat Egea Ailesi’nin Hatchback ve Station Wagon karoserli modellerinde, S-Design versiyonu olarak, Street ve Sport versiyonları olarak sunuluyor.

PAYLAŞ
Fiat Egea S-Desing

Tosfed gelecek Kars Sarıkamış’ta, kar üstünde bir Ralli başlatacak. “Sarıkamış Kar Rallisi”. Bu yıl da bunun denemesi için bir ön yarış düzenlendi. Fiat’ın davetlisi olarak bir grup gazeteci de oradaydık. Süprizler, süprizler, süprizler… Kar üzerinde araç kullanmaya gidiyoruz diye gittik. Fiat Egea pilotu Fatih Kara’nın yanına oturup, kar üzerinde 5km kadar kısa da olsa çok keyifli bir, co drive deneyimi yaşadık.
Sonra Fiat Ega’nın yeni versiyonları ve 4 çeker Panda ile Sarıkamış yollarında sürüş yaptık. Tofaş’ın tüm dünyada, ürün geliştirme sürecine liderlik ederek, 1 milyar doları aşan yatırımla hayata geçirdiği Egea model ailesinin Hatchback ve Station Wagon modelleri, yepyeni sportif versiyonlarıyla bizleri bekliyordu. Tasarım anlamında dinamik özellikleriyle fark yaratan Street, S-Design ve Sport modelleri, sportif otomobil beklentisi olanlara hitap ediyor…

Fiat Pazarlama Direktörü Özgür Süslü, sunum sırasında, Street, S-Design ve Sport versiyonları ile Fiat Motor Sporları Takımı’nın pistlerde yarattığı dinamizmi cadde otomobillerinde sunmayı hedeflediklerini dile getirdi. Egea Sedan ile özellikle aileler nezdinde büyük bir başarı elde ettiklerini ifade eden Süslü, “Biz gençlerin de gönlünü fethetmek istiyoruz. Bunu yaparken de köklü bir geçmişi olan Fiat Motor Sporları Takımı’ndan güç alıyoruz. Yapmak istediğimiz şey motor sporlarıyla cadde otomobilleri arasındaki bağı sağlamlaştırmak. O bağı korumak ve motor sporlarını seven gençlere, pistlerde gördükleri araçlar ile benzer görünümdekileri caddelerde kullanma imkânı vermek. Bu fikirle Street, S- Design ve Sport versiyonlarını hayata geçirdik.” diyordu.
Fiat Motor Sporları Takım Direktörü Koray Kafkas ise “Bir fabrika takımı olarak motor sporlarında köklü ve başarılı bir geçmişimiz var. Fiat Egea devreye alındığında “Motor sporlarına geri dönecek misiniz?” sorusunu çok duyduk. 2015 yılında bir planlama sürecine başladık. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ve Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç’ın öncülüğündeki toplantılarda ana hedefimiz herkesin ulaşabileceği aktivitelerle ilerlemekti. Bu aktivitelerin ilk ayağı güçlü bayi teşkilatımızın da desteğiyle devreye aldığımız “Egea Seni Piste Çağırıyor” etkinliği oldu. Çok keyif aldığımız bu etkinlikte gittiğimiz illerin spor müdürlüklerinden çok destek gördük. Aktivite ile markamızın, ürünlerimizin sportif yönünü ve Tofaş’ın AR-GE gücünü de tanıtma imkânı bulduk. Bu sene üçüncü yılına girecek olan etkinliğin haricinde TOSFED ile Türkiye’nin ilk yetenek keşfetme projesi olan “TOSFED Yıldızını Arıyor” organizasyonunu da başlattık. Egea Sedan’ın Tofaş’ta pist için özel olarak geliştirilen versiyonu bu şekilde Türkiye genelinde görüldü. Gençlere ve motor sporlarına ilgi duyan pek çok kişiye yarış otomobili kullandırdık. Fiat Egea çok iyi geliştirilmiş bir ürün. Biz de Tofaş AR-GE’de ciddi bir çalışma sonucu dayanıklı ve ulaşılabilir yarış otomobilleri hazırladık. Bugün co-drive aktivitesinde de deneyimlediğiniz ve resmi pilotumuz Fatih Kara ile ralli parkurlarında start alan 170 HP’lik özel Egea HB de tıpkı Egea Sedan’ın pist için geliştirilen versiyonunda olduğu gibi FIA güvenlik kurallarına uygun olarak Tofaş Ar-Ge ve Fiat Motor Sporları Takımı tarafından geliştirildi. Bu noktada motor sporlarındaki sportifliğini ralli parkurlarına başarıyla yansıtan Egea HB’nin seri üretim versiyonlarında da motor sporları dinamizminin sunulması çok önemli ve pekiştirici bir adım.” diyordu.

Üç yeni versiyonun gösteriminde pazara yönelik değerlendirmelerde bulunan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç ise, “2018 yılının son 3 ayı ile 2019 yılının ilk iki ayını kapsayan süreçte markamızın 5 ayın 3’ünü lider olarak tamamladığını görmekteyiz. Şubat ayını Fiat markası olarak yüzde 15 pazar payı ile kapattık ve 2019 yılının ilk 2 ayı sonunda pazarın lideri Fiat markası oldu. Son iki ayda markamızın pazarda önemli başarılara imza attığını görüyoruz. Bunların ilki satışlarımızdaki yerlilik payı. Pazarda toplam satışlarda, özellikle teşviklerin devreye girmesi ile beraber yerli araçların toplam pazardan aldığı pay yılın ilk iki ayında yüzde 42’nin üzerine çıktı. Fiat markası olarak hem otomobil hem de ticari araç olmak üzere toplam satışlarımızın yüzde 97’sini, yılın ilk 2 ayında yerli üretim, yani Tofaş Fabrikası’nda ürettiğimiz araçlar oluşturdu” diyordu.

Fiat’ın Ocak ayı sonunda Türkiye’de 50 ilde “en çok tercih edilen marka” olduğu bilgisini veren Aytaç, “Bu ve benzer sonuçlar almamızı sağlayan en önemli etken son 3 yıldır ülkemizin en çok satan otomobili unvanını taşıyan Fiat Egea Sedan’dır. Kasım 2015’ten 2019’un Şubat ayı sonuna kadar ülkemizdeki toplam Egea satışı 132 bin adet olarak gerçekleşti. Bu satış adedinin 120 binlik kısmını Egea Sedan tek başına yaptı. Aynı dönemde 10 bin adet Egea HB ve 2 bin adet Egea SW satışı gerçekleştirdik. Pazara yeni sunduğumuz Street, S-Design ve Sport donanım versiyonlarıyla da Egea HB ve Egea SW’ye çok daha fazla bir dinamizm kazandırmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.
77 bin 500 TL’den başlayan iddialı fiyat etiketiyle yollarla buluşan ve sadece Egea Hatchback’te sunulan Street donanımı sportif ayrıntılarıyla dikkat çekiyor. 16 inç alaşımlı siyah jantları, siyah radyatör ızgarası, siyah cam çerçeveleri, siyah ayna kapakları ve kapı kollarıyla farklılaşan Egea Street’te karartılmış arka camlar da yer alıyor. Egea HB’nin Street versiyonu, 1.4 HP 95 HP benzinli manuel ve 1.6 litre 110 HP’lik benzinli otomatik kombinasyonla satın alınabiliyor.

Fiat Egea Hatchback ve Egea Station Wagon gövde tipinde sunulan bir diğer yeni versiyon S-Design ise iç ve dış tasarımında fark yaratan sportif ögelerle modern ve dinamik bir karakter ortaya koyuyor. 116 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan Fiat Egea Hatchback S-Design’i kabin içinden vites topuzu, direksiyon simidi, koltuklar ve gösterge ekranındaki spor detaylar ön plana çıkıyor. Fiat Egea HB ve SW S-Design’ın dış tasarımında ise özel tasarım farlar, ön tampondan arkaya kadar uzanan dinamik tasarım detayları ve 17 inç alaşımlı sportif jantlar ilk bakışta dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor. S- Design donanımlı Fiat Egea HB ve SW 1.6 litre 110 HP benzinli otomatik ve 1.6 litre 120 HP dizel otomatik kombinasyonlarıyla satın alınabiliyor.
125 bin TL’den başlayan fiyatla satışa sunulan Fiat Egea HB Sport ise en dinamik görünümlü Egea modeli olarak öne çıkıyor. Yeniden tasarlanan ön ve arka tampon tasarımı ve difüzörleriyle dikkat çeken Egea HB Sport’ta versiyona özel olarak yeni marşpiyel eklentileri ve spoylere yer veriliyor. Kapı kolları, ayna kapakları ve radyatör ızgarası parlak siyah görünüme sahip olan Egea HB Sport’ta 18 inçlik jantlar yer alıyor. Otomobilin kabin içinde ise yine Sport versiyon için özel olarak hazırlanan siyah detaylara sahip kokpit ve özel koltuklar, versiyonu diğer kardeşlerinden ayırıyor. Sport donanımlı Fiat Egea HB 1.6 litre 110 HP benzinli otomatik ve 1.6 litre 120 HP dizel otomatik kombinasyonlarıyla tercih edilebiliyor.

PAYLAŞ