FORD TOURNEO CUSTOM 2.0 ECOBLUE 170 HP AT…

DEĞİŞİMİ İÇİNDE YAŞADI... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ

FORD TOURNEO CUSTOM 2.0 ECOBLUE

Yaklaşı iki yıl önce geçirdiği değişimle daha modern bir görünüme kavuşan Ford Tourneo Custom, teknoloji, konfor ve güvenlik sunan yeni teknoloji ve donanımlarla yenilendi. Sürüş izlenimi saflarımızın konuğu olan güncel Tourneo Custom içerisinde yaşadığı değişimle günümüz ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayan bir otomobile dönüşmüş.

Dış tasarımında bir yenilik yaşamayan Tourneo Custom, segmentinde ilk ve tek olan pek çok yeniliği bünyesinde barındırıyor. Sportif çizgileri, dinamik ve profesyonel ön görünümü, altıgen şekilli ızgarası ve yeni tasarım farlarıyla Ford’un en yeni binek otomobilleriyle aynı tasarım DNA’sını paylaşıyor. En son aydınlatma teknolojilerinin kullanıldığı gündüz yanan LED farlar ve güçlü HID Xenon dinamik farlar dikkat çekiyor. Geniş yan yükleme açıklığına sahip çift taraflı kayar kapılarıyla iniş-binişleri kolaylaştıran Tourneo Custom, kapılarda bulunan yeni kontrol mekanizması ile iniş-binişler sırasında kapının güvenli şekilde açık tutulmasını sağlıyor.

FORD TOURNEO CUSTOM 2.0 ECOBLUE_2

Geçirdiği değişimi elektronik sürüş destek sistemlerinde yaşayan Tourneo Custom’un içerisine geçtiğimizde ise sportif ve dinamik bir iç mekan karşılıyor yine bizleri. Kabinin genişliğini vurgulayan güçlü yatay tasarım unsurlarını esas alan yeni gösterge paneli, uzun çalışma saatlerini araçlarında geçiren ve kabini mobil bir ofis olarak kullanan sürücüler için tasarlanan pratik dokunuşlar içeriyor. Yeni göstergeler ve kontrol panelleri sürücüye daha fazla ergonomi ve rahat kullanım sağlıyor. Ön konsolda Ford SYNC 3 multimedya sistemine yer verilmiş. Bu da akıllı telefon, navigasyon gibi özellikleri kullanabilmenizi sağlıyor. Ön konsol da iki adet, ön koltukların altında iki adet ve bir adet torpido olmak üzere toplamda 5 tane eşya gözü yer alıyor. Hemen hemen her saklama gözünün altında yer alan saklama gözünün içerisinde usb ve çakmaklık girişi bulunurken, şoför koltuğunun yanındaki el freninin orada da standart 240 V’luk priz yer alıyor. Böylece kalabalık çıkılan uzun yolculuklarda özellikle laptop gibi priz üzerinden enerji ihtiyacı duyan elektronik eşyalarınızı bu modelde kullanabilirsiniz.

FORD TOURNEO CUSTOM 2.0 ECOBLUE_3

Tourneo Custom’un kaputunun altında 2.0 litrelik 170 HP güç ve 405 Nm tork üretebilen dizel motor yer alıyor. Bu motor 6 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilmiş. Ford’un diğer modellerinde olduğu gibi şanzımanın motor ile uyumu başarılı ve vites geçişleri sarsıntısız bir şekilde gerçekleşiyor. İlk hareket anında gövde ağırlığını biraz fazla hissettiren model, ara hızlanmalarda ve sollamalarda yeterli performansa sahip. Sürüş güvenliği konusunda da oldukça donanımlı olan Tourneo Custom, Trafik Levha Tanıma Sistemine sahip Akıllı Hız Sınırlandırıcı, Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Geri Görüş Kamerası, arka havalı süspansiyon, Ford SYNC Acil Durum Yardımı ve otomatik vites gibi konfor ve güvenlik özellikleri sunuyor.

FORD TOURNEO CUSTOM 2.0 ECOBLUE_4

Sonuç olarak; içerisinde yaşadığı değişimle modern görünümüne günümüz teknolojilerini ekleyen Tourneo Custom, günümüz standartları teknolojik özellikler, ekonomik motor ve sunduğu konfor ile hem ticari hem de günlük kullanım için ihtiyaçlarınızı fazlası ile karşılayan başarılı bir otomobil olmuş.

TEKNİK ÖZELLİKLER: FORD TOURNEO CUSTOM 2.0 ECOBLUE 170 HP AT

Motor hacmi: 1995
Silindir adedi: Sıralı 4
Maksimum güç: 170 HP /3500
Maksimum tork: 405 Nm/1750-2500
Aktarma: Önden çekiş
Şanzıman: 6 ileri otomatik
Maksimum hız: 170
0-100 km/s: –
Ön Lastik: 215/65 R 16
Arka: 215/65 R 16
Ön Fren: Hava kanallı disk/kampana
Arka:
Ortalama: 7,1
Emisyon: 181
Uz/Gen/Yük: 4972/1986/2020
Dingil mesafesi: 2933
Bagaj hacmi: 840
Ağırlık: 2350