Ford Focus HB ST-Line 1.5 EcoBlue 120 HP A/T…

KENDİNE OLAN GÜVENİ SARSMIYOR... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ

FORD FOCUS HB ST-LINE 1.5 EcoBlue 120 HP AT

1998 yılında ilk yollara çıktığından beri dinamizm ve sürüş kalitesi ile kullanıcılarına güven veren bir otomobil olarak segmentinde önemli bir yer edinen Ford Focus, güçlendirerek bünyesine eklediği konfor, ergonomi ve teknolojileri ile en güncel versiyonu olan dördüncü jenerasyonunda da kendine olan güveni sarsmıyor.

Ford’un en önemli modellerinden olan Focus, sıfırdan tasarlanan dördüncü jenerasyonu ile 2018 yılının sonunda Türkiye pazarına giriş yapmıştı. Geçtiğimiz aylarda sedan karoser seçeneği ile sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu olan Focus bu ay Türkiye’de ki en sportif seçeneği ile bizlerle birlikte. Focus HB ST-Line’ın tarasımına önden bakıldığında, sedan versiyonu için söylediğimiz çarpıcı, dinamik ve enerjik yapıya göre pek farklılık görünmüyor gibiyse de markanın sportif donanıma sahip ST-Line versiyonlarında kullandığı kullandığı küçük detaylar otomobili farklılaştırmış. Olabildiğince sportif olarak tasarlanmış ön tampon ve motor ızgarasındaki geniş tasarım şekli ilk göze çarpan detaylardan. Ayrıca LED teknolojili ön farlar ve LED gündüz farları oldukça etkileyici ve saldırgan bir görünüm katıyor otomobile. Yan profile baktığınızda ise ön çamurluklarda yer alan ST-Line logoları ve 18 inç jantlar otomobilin farklılığını ilk etapta gösteriyor. Ayrıca alçak bir gövde görünümü de dikkatli sürücülerin veya kullanıcıların dikkatini çekecektir. Ford Focus HB ST-Line’nin arkasına doğru baktığınızda ise çift parçalı stoplar ve stopların arasında yer alan model adı otomobilin yeniliklerinden. Bununla birlikte tavan rüzgarlığı, mat siyah renkte olan egzoz difüzörü ve çift çıkışlı egzoz ST-Line duruşunun en çarpıcı detaylarından. 4378 mm uzunluğa, 1452 mm yüksekliğe ve 1825 mm genişliğe sahip Focus HB, 2700 mm aks mesafesi ile konforlu ve ferah sürüşler için elinden gelini yapabileceğini, sunduğu 341 litrelik bagaj hacmi ile de uzun yolculuklarda valizler için de yer ayırdığını gösteriyor.

FORD FOCUS HB ST-LINE 1.5 EcoBlue 120 HP AT

Focus HB ST-Line’nin kapısını açtığımızda, içeride de dışarıda olduğu gibi modern ve dinamik bir tasarımın hakim olduğunu görüyoruz. Tamamen yenilenen kabinde malzeme kalitesi ve işçilik sınıfı için yeterli seviyede. Bu güne kadar dinamizm ve sürüş kalitesi konularında rakiplerinden önde olsa da teknoloji konusunda eleştirilen Focus yenilenen iç tasarımda bu konuyu es geçmemiş. Konsolun tam ortasında yer alan 8 inçlik multimedya sistemi kullanıcıların yaşamlarına kesintisiz entegre olmasına yardım eden yenilikçi ve gelişmiş konfor detayları ve teknolojileri sunuyor. Ford SYNC yazılım sistemiyle donatılan ekran Bang&Olufsen imzalı ses sistemiyle kombine edilmiş. Focus kullanıcılarına farklı gelecek en önemli özellik 8 ileri otomatik şanzımanın dairesel kumandası, vites kolundan önemli bir yer tasarrufu sağlayan bu kumandaya alışmak için biraz pratik yapmak gerekiyor (Ne yalan söyleyeyim 10 yıllık Focus kullanıcısı olarak bu kumanda bana biraz ters geldi). Vitesin hemen arkasında aracın sürüş modlarını belirleyebileceğiniz, ayrıca head-up display ve start&stop gibi özellikleri kumanda edebileceğiniz ünite bulunuyor. Avrupa’daki Ford modellerinde ilk kez kullanılan “Head-up” gösterge, yeni Ford Focus sürücülerine direksiyonda daha fazla güven veriyor. Bilgilerin yansıtıldığı gösterge paneli, 6 dereceye 2.5 derecelik ölçüsüyle Avrupa’da sunulan en geniş görüş alanı ve en parlak ekran özelliklerine sahip. ST-Line sayesinde otomobilin koltukları daha sportif bir hâl alırken, deri kaplı direksiyon ve dikiş detayları bu sportifliğin devamı niteliğinde olmuş. Gösterge panelinin arkasına doğru uzanan akıcı bir görünüme sahip ön kapılar, geniş ve lüks tasarımı vurguluyor. Yumuşak dokulu malzemenin kullanıldığı ön konsol ile kapı içleri, premium bir his yaşatıyor. Ön konsol, kapı döşemeleri ve havalandırma menfezleri gibi alanlarda ön plana çıkan rafine dekoratif dokunuşlar, lüks detayları arayan otomobil severlere hitap eden çağdaş bir tasarımı yansıtıyor.

FORD FOCUS HB ST-LINE 1.5 EcoBlue 120 HP AT

Son derece atak ve kıvrak bir sürüş keyfi sunan Ford Focus HB ST-Line’nin kaputunun altında 1.5 litrelik EcoBlue yeni nesil dizel motora görev alıyor. 3600 d/dk’da 120 HP güç, 1750-2250 d/dk’da 300 Nm tork üreten motor, 8 ileri tam otomatik şanzıman ile birlikte uyum içerisinde yolda verdiğiniz her komutu eksiksiz yerine getiriyor. Eski nesil dizel motorlara göre daha az sarsıntı ve gürültü sunan bu yeni teknoloji çevreyi de daha az kirletiyor ve yakıt tüketimi de eskiye göre az. Otomobil 115 gr/km CO2 emisyonuna sahip, karma olarak ortalama yakıt tüketimi ise 4.3 lt/100 km olarak belirtilmiş. Dinamik ve kaliteli sürüş konusunda kullanıcılarının güvenini boşa çıkartmayan Focus, yol tutuş özelliği ve viraj kabiliyeti gibi lideri olduğu konularda da taviz vermiyor. Focus ST-Line olmasına rağmen yol ve rüzgar sesini kabine minimum seviyede almayı başarıyor. Standart versiyona göre daha sert olan süspansiyonlar ise sürüş konforunu gerçekten bozmuyor. Daha önce bir Ford modelinde bir arada sunulmamış çok sayıda gelişmiş özellikler sunan Ford Focus’un sahip olduğu ileri teknolojiler, konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimini garanti ediyor. Ford Focus, segmentinde seviye 2 otonom sürüş teknolojileri sunarak sürüş deneyimini mükemmelleştiriyor. Yeni Focus ile Ford’da ilk kez sunulan Ford Co-Pilot360™ Sürüş Destek teknolojileri, sürüş deneyimini daha konforlu ve daha güvenli hale getiriyor. Dur & Kalk Fonksiyonu ile geliştirilmiş, Trafik Levhası Tanıma Sistemi ve Şerit Hizalama özellikleri içeren Adaptif Hız Kontrol Sistemi, otomobilin önündeki araçlarla güvenli sürüş mesafesinin korumasını da sağlayarak güvenli sürüşü destekliyor. Sistem, sürücülerin üzerindeki baskıyı ve stresi azaltarak dikkatlerini yola odaklamalarını ve direksiyonda daha rahat etmelerini sağlıyor.

FORD FOCUS HB ST-LINE 1.5 EcoBlue 120 HP ATSonuç olarak; yollara çıktığı günden beri, sürüş kalitesi, dinamizmi, konforu ve ergonomisi ile segmentinde kendisine önemli bir yer edinen Ford Focus, yenilediği yüzü, bünyesine eklediği teknolojileri ve güvenlik donanımları ile kendisine olan güveni sarsmıyor.

Teknik Özellikler: FORD FOCUS HB ST-LINE 1.5 EcoBlue 120 HP A/T

Motor hacmi:……………………………….. 1498 cc
Silindir adedi:……………………………….. Sıralı 4
Maksimum güç:……………….. 120 HP, 3600 d/d
Maksimum tork:………. 300 Nm, 1750-2250 d/d
Aktarma:……………………………… Önden çekiş
Şanzıman:………………………… 8 ileri Otomatik
Maksimum hız:…………………………. 196 km/s
0-100 km/s:…………………………………… 10,2
Ön Lastik:…………………………… 205/60 R 18
Arka Lastik:…………………………. 205/60 R 18
Frenler-Ön / Arka:…………… Hava kanallı disk
Ortalama Yakıt Tüketimi:……………………. 4,4
Emisyon:………………………………. 115 gr/km
Uz/Gen/Yük:…………….. 4378/1825/1452 mm
Dingil mesafesi:……………………….. 2700 mm
Bagaj hacmi:……………………………….. 341 lt
Ağırlık:……………………………………. 1300 kg