Dacia Duster 1.5 Blue dCi 115 BG 4X4 MT…

HER ZORLUĞUN ÜSTESİNDEN GELDİ... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ

Dacia Duster 1.5 Blue dCi 115 BG 4X4

Geçtiğimiz yıl yenilenen tasarımı ve bünyesine eklediği teknolojik donanımları ile ülkemiz yollarına çıkan SUV segmentinin güçlü oyuncularından Dacia Duster, “4X4 Dünyası Offroad Fest”te bizlere eşlik etti. Güçlü duruşu ve iddialı karakteri ile Dacia Duster yağmur ve çamurun bol olduğu festivalde her zorluğun üstesinden gelmeyi başardı.

Bolu Mudurnu’da düzenlenen “4X4 Dünyası Offroad Fest”e gitmek için 4X4 dört arazi araçına ihtiyacımız vardı elbet. Aklıma ilk olarak geçtiğimiz yıl yenilenen ve hala sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu olmayan Dacia Duster geldi. Sağ olsun Dacia yetkilileri bu isteğimizi geri çevirmediler. Kamp malzemelerimizin ve valizlerimizin rahatlıkla sığdığı Duster daha ilk aşamada nelerin üstesinden gelebileceğinin izlerini verdi. Festival alanına kadar otoban ve virajlı dağ yollarında kullandığımız otomobil, sürüş konforu ve sunduğu ferah yaşam alanı ile geçer not almaya devam etti. Bol yağmurlu ve çamurlu festival boyunca arazi özelliklerinin hepsini kullanma imkani bulduğumuz Duster, bizden tam not aldı. Festival hakkındaki yazımızı ilerleyen sayfalarda okuyabilirsiniz, biz artık size Dacia Duster’dan bahsedelim biraz da.

Dacia Duster 1.5 Blue dCi 115 BG 4X4DNA’sını değiştirmeden evrim geçiren SUV segmentinin güçlü oyuncusu Dacia Duster, tamamen yeni bir görünüme kavuşmuş adeta. Sahip olduğu yeni ön tasarım ile daha idialı bir karakter ve güçlü bir duruş sergiliyor. Otomobilin en uç köşelerinde yer alan ön farlara kadar uzanan krom radyatör ızgarası geniş görünüme katkı sağlıyor. Dacia Duster, üçe bölünmüş LED gündüz farlarını da içeren yeni bir far imzasıyla dikkat çekiyor. Otomobilin kıvrım detaylarıyla daha yatay görünüme sahip kaputu ise Duster’ oldukça güçlü bir görünüm kazandırırken, yan görünümü aracın SUV kişiliğini vurguluyor. Ayrıca daha yüksek bel çizgisi sağlamlık ve koruma izlenimini arttırıyor. Ön camın 100 mm öne taşınması ve daha eğimli hale getirilmesi kabini daha uzun ve daha genis hacimli gösteriyor.
Sık görülen bir SUV özelliği olan yeni tavan barları, ön cam hattına uzanarak daha dinamik bir profil sunuyor. Geniş arka kısım ise otomobile farklı bir duruş kazandırıyor. Yeni Duster’da Dacia’nın dört kareden oluşan arka stopları, otomobilin uç köşelerinde yer alıyor. Geniş, ön ve arka tampon ve alt koruma panelleri ise modelin maceracı özelliklerini öne çıkarıyor.

Dacia Duster 1.5 Blue dCi 115 BG 4X4Dacia Duster’in içerisine geçtiğimizde ise ilk dikkat çeken şeyin iyileştirilmiş ergonomi olduğunu görüyoruz. Bu iyileştirme günlük kullanıma ek konfor ve sürüş kolaylığı sağlıyor. Sert malzemelerin ön planda olduğu kabinde işçilik kalitesi gözle görülür sekilde arttırılmış. Yeni gösterge paneli, SUV dünyasıyla uyumlu olarak daha cömert ölçülere sahip. Orta konsol önünde 74 mm daha yüksek konumlandırılmış MediaNav Navigasyon ve Multimedya Sistemi, sürücülere pazardaki en kısa görüş mesafelerinden birini sunarak kolay erişim imkanı sağlıyor. Otomatik klima kontrolü için sunulan üç adet klima kumanda düğmesi, gösterge panelinin üstünde yer alan havalandırmaları kontrol ediyor. Orta konsol paneli, kullanıcı dostu ve modern olan yeni piyano tuş takımı ile yenilendi. Konumu değiştirilmiş el freni sayesinde yeni orta konsol, mükemmel biçimde konumlandırılmış 4×4 kumandası ile birlikte daha fazla ek saklama alanı yaratıyor. Gösterge paneli iyileştirilmiş tanecikli bir yapıya ve mat bir görünüme sahip olacak şekilde geliştirilmiş. Kapı panelleri ise daha hoş dokuma hissine sahip kol dayanaklarını barındırıyor. Yeni döşeme, konforlu, modern bir 3 boyutlu dokumaya ve üst dikiş tekniğine sahip. Yeniden tasarlanan vites kolu, krom kaplama ile daha modern bir görünüme kavuştu. Direksiyon simidi, hem yüksek kaliteli hem de özel bir yumuşak dokunuş özelliği ile dikkat çekiyor. Duster’da yolcu koltuğunun altında bulunan 2,8 litrelik çekmece şeklinde yeni saklama gözü de dahil olmak üzere toplam 27,2 litre eşya saklama alanı bulunuyor.

Dacia Duster 1.5 Blue dCi 115 BG 4X4

4X4 çekiş özelliğine sahip Duster’in kaputunun altında 1.5 litre Blue dCi motora görev vermiş Dacia. 6 ileri manuel şanzıman ile birlikte çalışan motor, 3750 d/dk.’da 115 beygir güç ve 3750 d/dk.’da 260 Nm tork üretmeyi başarıyor. Dacia Duster’ın arazi şartlarından her zorluğun üstesinden rahatlıkla gelmesini sağlayan birliktelik, 0-100 km hızlanmasını 12.1 saniyede gerçekleştirirken, 175 km/s maksimum sürat değeri sunuyor. Fabrika verilerine göre 4.7 litrelik karma tüketim değeri verilen Duster bu konuda da oldukça başarılı. Offroad özelliklerinin DNA’sına sahip Duster, hem yolda hem de arazide manevra kabiliyetini artıracak bir dizi yeni ekipmanla birlikte sunuluyor. Arttırılan yaklaşma, ayrılma ve engel geçme açıları ile yolda ve arazide daha konforlu bir SUV haline gelmiş. 360° kamera, hız ayar ve sınırlayıcı, yokuş iniş destek sistemi (HDC), yokuş kalkış destek sistemi (HSA), elektrik takviyeli direksiyon, otomatik yanan farlar, eller serbest Dacia kart sistemi, otomatik klima, Perde hava yastıkları, kör nokta uyarı sistemi gibi bir çok yenilik Duster’ın bünyesine eklediği teknolojik donanımlar arasında yer alıyor.

Sonuç olarak; zorlu arazi koşullarında bize eşlik eden Dacia Duster, güçlü duruşu, iddialı karakteri ve teknolojik yenilikleri ile her zorluğun üstesinden kolaylıkla gelebileceğini gösterdi.

TEKNİK ÖZELLİKLER: DACIA DUSTER 1.5 Blue dCi 115 BG 4X4 MT

Motor Hacmi:………………………………. 1461 cc
Silindir adedi:………………………………. Sıralı 4
Maksimum güç:……………… 115 HP 3750 d/dk
Maksimum tork:…………….. 260 NM 3750 d/dk
Aktarma:…………………….. 4 tekerlekten çekiş
Şanzıman:…………………………. 6 ileri manuel
Maksimum hız:………………………… 175 km/s
0-100 km/s:………………………………….. 12.1
Ön Lastik:………………………….. 215/65 R 16
Arka Lastik:………………………… 215/65 R 16
Fren-Ön/Arka:……. Hava kanallı disk/kampana
Ortalama Yakıt Tüketimi:…………………… 4.7
Emisyon:…………………………….. 115-109 gr
Uz/Gen/Yük:…………………. 4341/1804/1693
Dingil mesafesi:……………………………. 2674
Bagaj hacmi:…………………………………. 445
Ağırlık:……………………………………. 1405 lt