Citroen Berlingo Shine XTR 1.6 Blue HDI 100 HP…

BİNEK OTOMOBİL KEYFİ... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ

Citroen Berlingo 1.6 Blue HDi

Kompakt boyutlarıyla kullanışlılık ve geniş iç hacmi bir arada başarıyla sunmayı başaran segmentinin öncü modellerinden Citroen Berlingo, 1.6 litrelik BlueHDi motor seçeneği ile sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu oldu bu ay. 1996 yılında çıkmış olduğu uzun soluklu yolculuğa yenilenen üçüncü nesli ile devam eden Berlingo, bünyesinde barındırdığı teknolojiler, kullanım kolaylığı ve fonksiyonelliği ile binek otomobil keyfini sunmayı başarıyor.

1996 yılından günümüze 1,7 milyonluk adetlik satış performansına ulaşan Berlingo, üçüncü neslinde Citroen’in modern ve yenilikçi kimliği ile örtüşen çekici ve dinamik bir tasarıma sahip yüzü ile çıkıyor karşımıza. Orijinal gövde mimarisine sadık, ancak son derece yenilikçi ve modern bir tasarıma sahip olan Citroën Berlingo detaylarıyla enerjik ve yenilikçi bir duruş sergiliyor.

Citroën tasarım ekibi markanın karakteristik unsurlarını koruyarak heyecan uyandıran tasarımıyla tamamen yeni bir nesil yarattılar. Yeni Berlingo her bir tasarım ayrıntısı ile özgünlüğe, pratikliğe ve konfora vurgu yapıyor. Yeni Citroën Berlingo önden bakıldığında EMP2 platformun entegrasyonuyla elde edilen kısa ön aks uzantısı ve güçlü tasarım özellikleri ile dikkat çekiyor. Markanın benzersiz iki katlı ışık imzasına sahip Yeni Berlingo’nun daha yüksek ve daha kısa motor kaputu sürücüye yola hâkim bir sürüş kazandırıyor.

Citroen Berlingo 1.6 Blue HDi_2

Yan gövdeye uygulanan kıvrımlar kadar yüksek omuz çizgisi ve eğimli ön cam da dinamik bir görünüm sergiliyor. Standart olarak sunulan tavan barları dinamik görünüme katkı sağlarken, gerektiğinde fonksiyonelliği destekliyor. Kapıların alt kenarına uygulanan Airbump® kaplamalar ise daha güçlü bir görünüm sunuyor ve otomobili küçük çizik ve ezilmelere karşı korumaya yardımcı oluyor. Arkadan bakıldığında dikey konumlu zarif stop lambaları ve yan gövdeye uygulanan kıvrımlara benzer tasarım unsurları ile dikkat çeken araç, 1,84 metre (tavan barları dahil) tavan yüksekliğine sahip köşeli tasarım geniş bir kargo alanını beraberinde getirirken büyük bagaj kapağı büyük nesnelerin bagaja yüklenmesini kolaylaştırıyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında uzunluğu 2 cm artmış olsa da Berlingo 4,40 metre uzunluğu ile şehir içinde rahat bir kullanım sunuyor. Citroën Berlingo 1,85 metre genişlik ve 1,84 metre yükseklik (tavan barları dahil) dışında 2,78 metre dingil mesafesinin de katkısıyla geniş ve fonksiyonel bir kabin kullanıma sunuyor.

Citroen Berlingo 1.6 Blue HDi_3

Dış görüntüsü ile halen bir Ticari araç profili çizen Berlingo’nun içerisine geçtiğinizde binek otomobil konforu karşılıyor sizi. Sürücüyü yormayan göz hizasındaki gösterge paneli ve konsolun ortasındaki ekran iç mekanın tasarım çizgileri ile uyum içerisinde. En üst seviyede konfor ve rahatlık anlayışının bir parçası olarak Citroën Berlingo’da çeşitli bağlanabilirlik çözümleri sunuluyor. 8 inç dokunmatik ekran ile birlikte Mirror Screen, Bluetooth, USB ve AUX gibi çözümler sürücü ve beraberinde yolcuların her an yaşama bağlı kalmalarını sağlıyor. Kaliteli malzemelerle bezenen ve büyük bir özenle şekillendirilen yeni kokpite sahip iç mekânda geniş, aydınlık ve ferah bir yaşam alanı sunuluyor. Dokunma hissi uyandıran yumuşak malzemeler kalite algısını yükseltirken, saklama alanları dahil zekice uygulanan çözümlerle kabin içi pratiklik ve fonksiyonellik destekleniyor.

Citroen Berlingo 1.6 Blue HDi_4

Dış tasarım gibi iç mekânda da farklı renk uygulama seçenekleri sunuluyor. Çok fonksiyonlu tavan sistemi önceki nesilde de kabin içi fonksiyonelliği destekliyordu. Yeni nesilde de kullanıma sunulan yeni Modutop® 92 litrelik saklama alanı sağlıyor. Çok fonksiyonlu bagaj tavan rafının 60 litrelik bölümüne ikinci koltuk sırasından veya bağımsız açılabilen bagaj camından da erişilebiliyor. Berlingo aynı zamanda sınıfının en modüler yapısını da kullanıma sunuyor. Her biri aynı büyüklükte üç adet bağımsız arka koltuk yolcularına son derece geniş bir diz mesafesi (156 mm) sunuyor. Magic Flat® özelliği sayesinde kolaylıkla öne doğru katlanan ikinci sıra koltuklar böylece tamamen düz bir yükleme zemini oluşturuyor. Ön yolcu koltuğunun da öne doğru katlanmasıyla uzun nesneleri taşımak üzere 2,70 metrelik yükleme uzunluğu ortaya çıkıyor.

Sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu olan Berlingo’nun kaputunun altında 5 ileri manuel şanzıman ile birlikte 100 beygirlik 1.6 litre Blue HDi dizel motora görev vermiş Citroen. 3750 dev/dk.’da 100 beygir güç üreten motor, 1750 dev/dk.’da 254 Nm tork üretiyor. Konforlu ve atak sürüş karakterine sahip Berlingo ortalamada 4,3 litrelik tüketim değeri ile de ekonomik olmayı başarıyor. Farklı kullanıcı beklentilerini karşılamak üzere tasarlanan Berlingo, daha fazla fonksiyonellik sunan verimli bir mimari üzerine yükseliyor. Yeni Citroën Berlingo’nun modüler platformu önde EMP2 platformuna ve arkada ise güncel Berlingo platformuna dayanıyor. Platformun ön kısmı elektrikli hidrolik direksiyon ve dönüş çapı sayesinde manevra kabiliyetini artırırken, üstün sürüş özellikleri ve en güncel sürüş destek sistemlerini sağlıyor. Mevcut platformun daha da gelişmiş bir hali olan yeni platformun arka kısmı ekstra taşıma kapasitesi ve arka çamurluklar arası daha geniş bir yükleme alanı sağlıyor.

Bütün bu mimari daha fazla kullanım özelliğini ve müşteri memnuniyetini beraberinde getiriyor. Yol tutuş, viraj kabiliyeti ve sürüş konforu konusunda binek otomobil konforunu aratmayan Berlingo, 14 farklı sürüş destek sistemi ile üstün sürüş güvenliği sağlarken sürücünün stresini azaltıyor. Renkli yükseltilmiş gösterge ekranı, sadece uyarmakla kalmayan ve aracı şeridine sokmak için direksiyon düzeltmesi de yapan Aktif Şerit Takip Sistemi, Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Genişletilmiş Trafik İşareti Tanıma, Programlanabilir Hız Sabitleyici ve Sınırlandırıcı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Aktif Güvenlik Fren Sistemi, Akıllı Far Sistemi, Viraj Aydınlatma Fonksiyonu, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma, Yokuş Kalkış Desteği ve standart olarak sunulan Elektronik Park Freni gibi donanımlar yolculukları daha güvenli kılıyor.

Sonuç olarak; kompakt boyutları, kullanışlı ve geniş iç hacmi bir arada başarıyla sunan Citroen Berlingo, bünyesine eklediği gelişmiş teknolojiler, sürüş destek sistemleri, kullanım kolaylığı ve fonksiyonelliği ile ticari araçtan çok binek otomobil keyfini sunmayı başarıyor.

Teknik Özellikler: CITROEN BERLINGO SHINE XTR 1.6 Blue HDI 100 HP

Motor hacmi:…………………………… 1560 cc
Silindir adedi:…………………………… Sıralı 4
Maksimum güç:…………… 100 HP, 3750 d/d
Maksimum tork:………….. 254 Nm, 1750d/d
Aktarma:………………………….. Önden çekiş
Şanzıman:………………………. 5 ileri manuel
Maksimum hız:……………………… 166 km/s
0-100 km/s:……………………………….. 12,4
Ön Lastik:………………………… 215/55 R 16
Arka Lastik:………………………. 215/55 R 16
Frenler Ön/Arka:…….. Hava kanallı disk/disk
Ortalama Yakıt Tüketimi:…………………. 4,3
Emisyon:……………………………. 113 gr/km
Uz/Gen/Yük:………….. 4400/1850/1840 mm
Dingil mesafesi:…………………….. 2780 mm
Bagaj hacmi:…………………………….. 775 lt
Ağırlık:…………………………………. 1425 kg