BYD ATTO3… Güzelliği Detaylarında…

Çinli elektrikli araç ve batarya üreticisi BYD’nin (Build Your Dreams) Türkiye pazarında satışa sunduğu ilk model olan ATTO 3 sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğuydu. Markanın global pazar için ürettiği tam elektrikli C SUV segmentindeki BYD ATTO 3, şık tasarımı ve teknolojilerinin yanı sıra, gitar teli şeklindeki kapı içi korumaları, farklı tarzdaki havalandırma çıkışları gibi detaylarının güzelliğiyle de ön plana çıkıyor... Yazı ve Fotoğraflar: Bayram BAYRAMÇAVUŞ...

BYD Atto3

BYD’nin Türkiye pazarında satışa sunduğu ilk model olan ATTO 3, ilk bakışta farklı tarzı olduğunu gösteren tasarımıyla dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor. Sportif bir aile SUV’u görünümüne sahip tam elektrikli model, ünlü Alman otomobil tasarımcısı Wolfgang Egger’in imzasını taşıyor. BYD’nin yeni e-platform 3.0 üzerinde yükselen ATTO 3, ön ve arkada markanın ‘Ejderha Yüzü’ olarak adlandırdığı tasarım dilline sahip. Kendine özgü akıcı çizgileriyle bir ejderhanın yüzüne atıfta bulunan BYD ATTO 3, her açıdan farklı olmayı başarıyor.

BYD Atto3_2

Arka tasarımda ise otomobilin genişliği boyunca uzanan stop lambaları, daha fazla şıklık ve görünürlük katıyor. Farklı tarzı ve akıcı çizgileri ile meraklı bakışları üzerinde toplamayı başaran BYD ATTO 3, Türkiye pazarına en üst donanıma sahip olan Desing paketiyle giriş yaptı. 4455 mm uzunluğa, 1875 mm genişliğe ve 1615 mm yüksekliğe sahip ATTO 3 sportif görünümün yanı sıra sunduğu konfor alanıyla da kendini gösteriyor.

BYD Atto3_3

Sürüş izlenimi sayfalarımızın konuğu olan BYD ATTO 3, dış tasarımı kadar iç tasarımıyla da farklı olduğunu ilk bakışta hissettiriyor. Teknolojik ve şık detaylara sahip geniş iç hacmi ile dikkat çeken BYD ATTO 3’ün kabini spor ve müzik temalarından ilham alınarak tasarlandı. Kabini çevreleyen, ön ve arka kapıya uzanan beyaz hatlar, otomobilin iç tasarımına daha kaslı bir görünüm katıyor. Havalandırma ızgaraları, ağırlık plakalarına benzetilirken farklı kapı açma kolları da spor aletlerine gönderme yapıyor. Orta konsolda ise koşu bandından esinlenilen bir tasarım öne çıkıyor ve vites kolu ise kettlebell şekline sahip. Ön ve arka kapı içlerinde yer alan kırmızı detaylar, gitar telleriyle özdeşleşiyor. Tam elektrikli BYD ATTO 3 yüksek malzeme kalitesi, elektrikli dönebilir 15.6 inç multimedya ekranı ve şık direksiyonuyla dinamik bir sürüş deneyimi sunuyor. Buna ek olarak BYD ATTO 3’te yer alan spor vegan deri ön koltuklar şıklık ve rahatlık sunuyor.

BYD Atto3_4

Direksiyon önünde yer alan ve direksiyon kolonuna entegre 5 inç’lik dijital gösterge paneli yer alıyor. Sürüş deneyiminin merkezinde yer alan elektrikli dönebilir 15.6 inç multimedya ekranı, isteğe göre dikey ya da yatay olarak kullanılabiliyor. Yüksek çözünürlüklü dokunmatik multimedya ekranı, Android Auto ve Apple CarPlay dahil olmak üzere bağlantı özellikleriyle birlikte sezgisel ve kolay bir kullanım sağlıyor. Araç özelliklerinin dokunmatik ekran ve fiziksel düğmelerin kombinasyonuyla birlikte yönetilebilmesi, her yol şartında pratik ve güvenli bir kullanım sağlıyor.

BYD Atto3_5

BYD ATTO 3, sadece sportif ve dikkat çekici tasarıyla değil elektrikli sürüş konforunun ona sunduğu performans ve yüksek verimliğiyle de kullanıcısını etkilemeyi başarıyor. Sadece 0.29 Cd rüzgar direnci katsayısıyla aerodinamik bir model olarak öne çıkan BYD ATTO 3, bu tasarımı yenilikçi güç ünitesi ve öncü Blade Batarya teknolojisiyle birleştiriyor. 60.4 kWh bataryayı 150 kW (204 PS) güç ve 310 Nm tork sunan elektrikli motorla kombine eden BYD ATTO 3, 0-100 km/s hızlanmasını 7.3 saniye ile gerçekleştirerek segmentindeki en hızlı tek motorlu elektrikli SUV olarak öne çıkıyor. WLTP ölçümlerine göre ortalama 420 km menzil sunan BYD ATTO 3 modeli, DC şarj ile yüzde 30’dan yüzde 80’e yalnızca 29 dakikada şarj edilebiliyor. Eco, Normal ve Sport olmak üzere üç farklı sürüş moduyla kullanabilen BYD ATTO 3, kullanıcıların her yol koşulunda ve ortam konforlu bir sürüş elde etmesini sağlıyor.

BYD Atto3_6

BYD ATTO 3 kullanıcıları aynı zamanda araç enerji paylaşım teknolojisi VtoL sayesinde aracın elektrik gücünü, maksimum 3.3 kW olacak şekilde elektronik ve elektrikli aletleri çalıştırmak için kullanabiliyorlar. Bu sayede elektrikli scooter’lardan kahve makinelerinde kadar birçok aleti çalıştırabilen BYD ATTO 3, outdoor aktivitelere ve kamp yaşamına da kusursuz uyum sağlıyor. BYD ATTO 3’te sunulan standart şarj kablosuyla kullanıcılar elektrikli aletlere sorunsuz bir şekilde güç verebiliyor.

Güvenlik, verimlilik ve yüksek performans için geliştirilen BYD ATTO 3, bunu en üst seviyeye çıkarmak adına BYD’nin yeni nesil e-Platform 3.0 teknolojisiyle geliştirilen ilk SUV modeli oldu. e-Platform 3.0, daha geniş bir kabin alanı elde edilmesini sağlarken tüm elektrikli kontrol ünitelerini ve yönetim sistemlerini birbirine bağlayan dünyanın ilk seri üretim yüksek entegrasyonlu 8’i 1 arada elektrikli güç aktarma ünitesi kusursuz bir sistem verimliliği sağlıyor. e-Platform 3.0’ın kalbinde yer alan diğer temel özellik ise, BYD’nin kobalt ve nikel içermeyen Blade Bataryası ve standart olarak araçta yer alan ısı pompası oldu.

Blade Batarya teknolojisi, BYD’nin batarya endüstrisindeki 30 yıla yakın süredir sahip olduğu deneyimi temsil ediyor. İnovasyon, bilgi birikimi ve uzmanlığın bir sonucu olarak ortaya çıkan Blade Batarya teknolojisi, her koşulda yüksek performans göstermesine ek olarak, kapsamlı güvenlik testlerinden başarıyla geçmesi, uzun menzil sunması ve dayanıklılığıyla öne çıkıyor. BYD’nin bataryaları, sahip olduğu yenilikçi özelliklerle birlikte 5000 defa şarj-deşarj olmasının ardından dahi yüksek verimliliğini ve performansını devam ettiriyor. Ayrıca Blade Batarya teknolojisine sahip BYD ATTO 3’ün yüzde 100 kapasiteye kadar şarj edilmesi, farklı yapısı sayesinde geleneksel lityum iyon bataryalardaki gibi bataryanın ömrüne etki etmiyor. BYD ATTO 3 ısı pompası ise, tüm mevsimlerde bataryadan yüksek menzil elde edilmesine yardımcı oluyor.

BYD ATTO 3, markanın daha güvenli sürüş için sürekli gelişime imza atmasıyla kapsamlı bir standart güvenlik ve sürücü destek ekipmanı paketiyle sunuluyor. Euro NCAP Güvenlik Testlerinde en yüksek derece olan 5 yıldıza sahip BYD ATTO 3, birçok güvenlik ekipmanıyla donatıldı. Orta ön hava yastığı dahil olmak üzere 7 adet hava yastığına sahip BYD ATTO 3, Ön Çarpışma Uyarı Sistemi, Otomatik Acil Durum Frenleme Sistemi, Arka Çarpışma Uyarı Sistemi, Şerit Takip Asistanı, Şerit Değiştirme Asistanı, Trafik İşareti Tanıma Özelliği, Akıllı Hız Sınırı Kontrolü gibi birçok sistemi bir arada sunuyor.

Teknik Özellikler: BYD ATTO 3

Motor:………………………………….Kalıcı mıknatıslı senkron motor
Batarya Tipi:………………………………….BYD Blade Battery (LFP)
Batarya Kapasitesi (kWh):…………..60,48
Maksimum güç:……………………150 kW (204 HP)
Maksimum tork:………………..310 Nm
Aktarma:……………………………….önden çekiş
Şanzıman:…………………………tek oranlı otomatik
Maksimum hız:…………………………..2160 km/s
0-100 km/s:……………………………………7,3
Menzil:…………………………..420 km
Ön lastik:……………………………..235/50 R 18
Arka lastik:……………………………235/50 R 18
Akü Kapasitesi:………………….95 kWh
Ortalama Enerji Tüketimi:…………22,6 kWh/100 km
Emisyon:……………………………..0 gr/km
Karoser-Uz/Gen/Yük:…….4455/1875/1615 mm
Dingil mesafesi:…………………………2720 mm
Bagaj hacmi:…………………………………440 lt
Ağırlık:………………………………………1750 kg